BEL SOĞUKLUĞU (GONORE) NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen hastalık tıp dilinde üretrit olarak tanımlanmaktadır. İdrar yolunun cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu anlamına gelir ve iki grupta incelenir.

-    Ganore
-    Nongonokoksit üretrit.

Bel soğukluğu daha çok erkeklerde görülen bir hastalık olsada cinsel yolla kadınlara da bulaşıp onlarda da görülmektedir. Erkeklerde bel soğukluğu ve idrar kanalı iltihabına kadınlarda ise sıklıkla rahim ağzı bölgesi iltihabına neden olmaktadır.
BEL SOĞUKLUĞU (GONORE) NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Hastalık ilk olarak 1879 yılında Albert NEİSSER tarafından tanımlanmıştır.Hastalığın nedeni Neisserria Gonorrhoeae adlı bir bakteridir. Kahve çekirdeği şeklinde bir bakteridir.

Bel soğukluğu farenjit gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Bu durum özellikle oral birleşme yapan kişilerde görülmektedir. Bunun dışında prostat iltihabı, gözde iltihaplanma, testis iltihabı ve makad iltihabı gibi sorunlara da neden olmaktadır.

Ayrıca, bel soğukluğu hamile olan kadınlarda görüldüğü takdirde anneden bebeğe bulaşabilen bir hastalıktır.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğu genel olarak belirti göstermeyen bir hastalıktır.Ama genel olarak şikayetler 1-30 gün arasında ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişkiden sonra bir hafta içinde belirti vermeye başlar.

Bu belirtiler,

-    Cinsel organda görülen sarımtırak ve yoğun sıvı akıntılar
-    İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi
-    Adet dışı kanama ve adet düzensizliği
-    Kasık ağrıları
-    Sık idrara çıkma
-    Boğaz ağrısı
-    Rahim içi zarı,tüp ve yumurtalıklarda iltihaplanma durumudur. Eğer tedavi edilmezse kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa neden olur.

Bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık antibiyotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır.Ancak penisilin grubu antibiyotiklere karşı dirençli bir hastalıktır.

Bu nedenle bel soğukluğu tedavisi için tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmelidir. Ama biraz öncede bahsettiği gibi tedavi edilmediği takdirde hem kadınlarda hemde erkeklerde kısırlığa neden olan hastalık için tedavi sürecini geciktirmemek çok önemlidir.

Bunun dışında bel soğukluğu tanısı konulan kişilerde başka cinsel yolla bulaşabilen hastalıklarda görülebileceğinden cinsel yolla bulaşabilen hastalık taraması yapılmalıdır. Ayrıca yine bel soğukluğu mikrobu olan kişilerde klamidya mikrobu da bulunmaktadır. Klamidya mikrobuda tıpkı bel soğukluğu gibi akıntıya sebep olan bir mikroptur.

Yorumlar