BEDEN DİLİNDE AYAK VE BACAK HAREKETLERİNİN ANLAMLARI

İnsanların beden dili de yine iletişim için gerçekten çok önemlidir. Bazen söylemek istediğimiz şeyi sözlü olarak ifade edemeyiz. Bunun için el hareketlerimiz, mimiklerimiz kadar ayak ve bacak hareketlerimiz de kendimizi anlatmak için kullandığımız diğer bir yöntemdir. Peki, ayak ve bacak hareketlerimizle neler anlatıyoruz gelin hep birlikte öğrenelim. Eğer ki karşınızda oturan kişi yavaş yavaş oturduğu materyalin ucunda oturup elleri dizlerinin üstünde bir şekilde oturuyorsa karşınızdaki kişi artık oturmak istemiyor demektir. Bu durumda o kişiye çok fazla ısrar etmemek gerekir.
BEDEN DİLİNDE AYAK VE BACAK HAREKETLERİNİN ANLAMLARI
Eğer ki karşınızdaki kişi en baştan oturduğu materyalin ucuna rahatsız bir şekilde oturmuşsa bu o kişide bir özgüven eksikliği olduğu manasına gelir. Tabi bu oturuş her zaman için bu anlama gelmez. Çünkü genelde insanlar kısa süreliğine oturdukları zaman da bu şekilde otururlar. Burada söylemek istediğimiz rahat oturabilecekleri halde yapmadıkları zamanlar için geçerlidir. Bu gibi kişiler özgüven eksikliklerinden dolayı genelde çok konuşmazlar çünkü sürekli hata yapmaktan korkarlar. Ve böyle bir durumla karşılaşacakları tedirginliğinden ötürü diken üstünde otururlar. Bu oturuşun başka bir ifadesi de budur.

Yukarıdaki oturuşun tam tersi oturdukları yere tamamen yerleşerek rahat bir şekilde oturan kişilerin ise kendilerine olan özgüvenleri oldukça yüksektir. Ve bu kişiler oturdukları yeri hak ettiklerini düşündüklerinde bu şekilde ifade ederler.

Bazı kişiler sandalyeye ters otururlar. Sandalyeye ters oturarak kişi kurallara aykırı davranışlarda bulunmayı sevdiği ve asi bir kişi olduğunu ifade eder. Fakat genel olarak aslında bu tür kişiler kendilerini ne kadar asi ve cesur göstermeye çalışsalar da çekingen ve tedirgin bir tavrın ifadesidir. Ama bazen de bir birleriyle çok samimi olan kişilerde grup halinde bu şekilde oturup muhabbet kurabilirler. Bu durum aralarında ki samimiyetten kaynaklanmaktadır. Bu durumda da kişi ortamdan oldukça büyük bir keyif aldığını ve mutlu olduğunu anlatır.

Bazen de karşınızda oturan kişi sandalyesinin ayaklarına ayağını dolayıp oturur. Bu oturuş şekli genel olarak kadınların sergilediği bir oturuş şeklidir. Ve bu oturuş karşınızdaki kişinin kendini çaresiz ve sıkışmış hissettiği anlamına gelir. Bu yüzden karşınızdaki kişinin bu şekilde düşünmemesi için bu şekilde oturmamalısınız. Eğer ki bu şekilde oturan bir erkek ise gerçekten kişi çok çaresiz hissediyor demektir. Bacak bacak üstüne atmak veya çapraz yapmakta karşımızdaki kişinin yanında kendimizi rahat ve iyi hissettiğimiz anlamına gelir. Aynı şekilde bacak bacak üstüne atarken üsteki ayağımız karşımızdaki kişiyi gösteriyorsa buda yine o kişiyle mutlu olduğumuzu ama ayağımız karşıyı gösteriyorsa o kişiye karşı bir nevi bariyer oluşturduğumuz anlamına gelmektedir.

Bir diğer bacak bacak üstüne atma durumu da bir ayak bileğinin diğer ayağın dizine konularak yayık bir şekilde oturma hareketidir. Bu oldukça kaba bir oturuştur. Ve daha çok erkeklerde görülür. Bu şekilde oturan kişiler ben buranın hâkimiyim derler. Ve saldırgan, değişime kapalı ve rekabetçi kişilerdir.

Yine koltuk kolçağına oturan kişilerde ben buradakilerden üstünüm demek istiyordur. Bu şekilde oturan kişiler de karşısındaki kişi veya kişilerden üstün olma derdinde olan kişilerdir.
Eğer karşınızda ki kişi oturduğu yerde sürekli kıpırdanma içine girmişse bu o kişinin sıkıldığı, gergin olduğu ve kalkmak istediği anlamına gelmektedir.

Sırtına duvara vererek oturmak kişinin rahat olduğu anlamına gelir. Ama kapı veya pencere önünde oturmak kişinin huzursuz olduğu anlamına gelir. Ve ya da bir kişiyi bu şekilde oturtmak da kişiyi huzursuz eder. Bu nedenle eğer bir kişiyle çok uzun süre oturmak istemiyorsanız onu kapı önüne veya cam önüne oturtursanız görüşme çok uzun sürmeyecektir.

Otururken ayakları çapraz yapmak da kişinin karşısındaki kişiyi yok saydığı istemediği anlamına gelir. Tıpkı sevmediğiniz veya istemediğiniz bir şeyin üstüne çarpı koymak gibi. Ama bu hareket eğer ki karşınızdaki kişi ayaktayken yapıyorsa ortamda bir rekabet durumu var demektir.

Bir ortamda bulunan kişinin sizinle ilgilenip ilgilenmediğini anlamak içinde onun ayaklarına bakmanız yeterlidir. Eğer o kişinin ayakları size dönükse kişi sizinle ilgileniyor demektir. Yine aynı şekilde otururken veya ayaktayken eğer karşınızdaki kişiyle olmak istiyorsanız bedeniniz ona tam dönük olmalıdır.

Gördüğünüz gibi tıpkı ellerimiz gibi ayaklarımız ve bacaklarımızda karşımızdaki ne hissettiğimiz konusunda birçok ipucu barındırmaktadır. O nedenle siz siz olun karşınızdakine ne anlatmak istediğiniz konusunda vücut hareketlerinize çok dikkat edin.

Yorumlar