Barajlarda elektrik nasıl üretilir?

Genel yerleşim yerlerinde  uzak mekanlara yapılan barajlar özellikle elektrik enerjisi üretmek için kullanılmaktadır.
Baraj nedir
Barajlar elektrik enerjisi ürettiği için hayatımızda büyük yeri vardır teknlojinin gelişmesyle elektirik enerjisi farklı yöntemlerle de üretilmektedir.

Baraj nedir

Yerleşim alanlarından uzak akarsuların önüne yapılan setlerdir akarsu belli çevrede birikir ortaya baraj çıkar.

Baraj yapılmadan önce yetkililer gerekli ölçümleri yapar bölgenin uygun olup olmadığı kararlaştırıldıktan sonra yapılır.

Barajlarda elektrik üretimi nasıl yapılır

Barajlara kurulan Hidroelektrik santrali sayesinde akan suyun enerjisinden yararlanarak elektirik üretilir.

Sistem akar suyun güçünden ve enerjisinden yararlanmaktır. İki yöntem vardır akan su veya suyun yüksekten düşürülmesi gibi.

Hidroelektrik santrallar akan suyun gücünü elektriğe dönüştürürler. Akan su içindeki enerji miktarını suyun akış veya düşüş hızı tayin eder.

Güçlü akan su veya su çok yüksek bir noktadan düşürüldüğünde de yine yüksek miktarda enerji elde edilir. Her iki yolla da kanal yada borular içine alınan su, türbinlere doğru akar, elektrik üretimi için pervane gibi kolları olan türbinlerin dönmesini sağlar.

Türbinler jeneratörlere bağlıdır ve mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürler.

Elektrik enerjisinin kullanım alanları çok geniştir hayatımızın her anında ihtiyaç duymaktayız. Elektrikler kesildiğinde sanki hayat durmuş içimizde bir boşluk hissine kapılırız. Daha çok enerji için barajların çoğalması gerekir.

Yorumlar