Akciğer Sönmesi Nedir? Akciğer Sönmesi Belirtileri Nelerdir

Bilimsel adı Pnömotoraks halk arasında akciğer sönmesi olarak bilinmektedir. Akciğerler hayatı önem taşıyan iç organlarımızdan olduğu için en ufak belirti dahi olsa tedavi edilmesi gereklidir. Bu yazımda sizlere akciğer sönmesi nedir, kimlerde görülür, ve tedavisi nasıl yapılır kısaca bahsedeceğim.
Akciğer Sönmesi Nedir?

Pnömotoraks Nedir?

Bilindiği gibi akciğerlerde hava kesecikleri vardır. Hava kesecikleri ise tahribat gördüğünde yırtılması sonucu hava göğüs kafesi boşluğuna dolmaktadır. Akciğerler genişleme fonksiyonu görevini göğüs kafesinin boşluğuna bireken hava yüzünden yerine getiremez bu durumda ortaya akciğer sönmesi ortaya çıkmaktadır.

Hava kesecikleri ne işe yarıyor kısaca özetleyim isterseniz; adı üstünde hava kesecikleri değilmi, bu keseciklerin içinde biriken havanın sağlıklı şekilde kanla karışmasını sağlamaktadırlar. Aksi halde ortaya pnömotoraks hastalığı çıkmaktadır.

Akciğer Sönmesi Kimlerde Görülür?

Gelelim kimler risk altında evet risk gurubunda malesef sigara içenler birinci sırada yerini almaktadır. Herkezde görülme ihtimali olan hastalık türü olduğu için sadece sigara içenler birinci sıradadır. Diğer kişilerde görülme ihtimalide vardır.

Akciğerlerde olabilecek herhangi bir tahribat sonucu ortaya çıkabilir. Örneğin trafik kazası geçiren bir kişinin akciğerlerinin darbe sonucu hasar görmesi gibi tabi sadece trafik kazası olmaya bilir arkadaşlarla şakalaşırken akciğerlere alınan darbelerde neden olabilir.

Akciğer Sönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kişi akciğer sönmesi geçiren kişide nefes darlığı başlar hastalık ilerledikce dahada ağırlaşır ve kalp ritmi bozulur ve nabız artar. Nabız artması sonucu kişide yüksek tansiyon ortaya çıkar. Hastalık başlangıçta kendini belli etmeyebilir ilerledikce belirtiler ortaya çıkar.

Ciddi yani hayati önem taşıdığı için hayati fonksiyonları etkileyebilir sonuçta akciğerler hayati organlarımızdandır. Kesinlikle en ufak belirtide doktora gidilmesi şarttır.

Akciğer Sönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle şunu belirteyim çoğu kişi herhangi bir hastalık durumunda evde kendi uyguladığı yöntemlerle iyileşmeye çalışır. Tedavisi ancak hekim tarafından yapılmakta evde kendi başınıza tedavi edilecek hastalık değildir.

Akciğer sönmesi ilerlememiş ise biriken havayı boşaltmak için vücuda delik açılır ve hava boşaltılır. Eğer hastalık ilerlemiş ise cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilir.

Yorumlar