TRÜF MANTARI NEDİR? NASIL TOPLANMAKTADIR?

Trüf mantarı mutfak dünyasının pırlantası olarak kabul edilen nadir bulunup yenilebilen aromalar açısından oldukça lezzetli olan bir mantar türüdür.

Türf mantarının yüzeyi sert bir kabukla sarılıdır.Pişirilip sofradaki yerini almadam önce kabuğu soyulup yenilebilir.fakat pişirilecekse aromasını kaybetmemesi için pişirildikten sonra soyulur.Trüf mantarının birçok çeşidi olmasına rağmen ne yazık ki yerin altında yetiştiği için genel olarak insanlar tarafından değillde hayvanlar tarafından tüketilmektedir.
TRÜF MANTARI NEDİR? NASIL TOPLANMAKTADIR?

Trüf mantarı çeşitleri ve nerede yetişir?

Trüf mantarları tatları, kokuları ve görünüşlerine göre sınıflandırılmaktadırlar.Dünyanın birçok bölgesinde yetişen trüf mantarı yetiştikleri bölgenin ismi ile bilinirler. Taze olduklarında siyahla kahverengi bir kabuk ve beyaz bir iç yapıları vardır. Büyüklükleri ve ağırlıkları bir bezelye boyutundan bir portakal büyüklüğüne kadar değişkenlik gösterir. Büyüklüğüne göre ağırlığıda değişkenlik gösteren mantar 1 kg kadar ulaşabilmektedir. Bu ağırlığa ulaşabilen türleri genel olarak Fransa’nın güneybatısındaki Perigord bölgesinde yetişmektedirler.

En nadir ve en kokulu türü ise İtalyan Beyazı veya Piedmont (dağ eteği) mantarı olarak bilinen Tuber magnatum türüdür. Bu mantar türü taze olduğunda kahverengiye çalan bej renginde pürüzsüz bir yüzeyleri vardır. Ağırlıkları yarım kiloya kadar ulaşabilen mantar fındık büyüklüünden elma büyüklüğüne kadar değişenn ölçülerde yetişirler. Bu mantarların sahip oldukları aroma ve tat, toplandıktan yaklaşık bir veya iki hafta sonra azalmaya başlamaktadır.

Diğer önemli türü olarak bilinenler arasında Çin mantarı, yaz mantarı ve Oregon beyaz mantarı olarak bilinmektedir. Oregon mantarının iki çeşidi bulunur. Çin mantarı çinin güneyinde yetişir. Çoğu zaman olgunlaşmadan toplandığı için daha ucuzdurlar. Bu nedenle daha yaygın kullanılırlar. Yaz mantarları ise genel olarak İtalya, İspanya ve Fransa’da bulunurlar. Yaz mantarları en yaygın çeşidi olmakla birlikte aynı zamanda çok kuvvetli bir aromaları vardır.

Trüf mantarları toplandıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde hoş kokularını ve tatlarını yitirirler. Bu nedenle yerin altında yetiştiği için kirli olan bu mantarlar. İyice temizlenip kurutulduktan sonra hava almayan bir kap içinde buzdolabında en fazla iki hafta saklanmalıdır. Cam kaplarda bu süre biraz daha uzayabilir. Truf mantarları tatlarını ve aromalarını kaybetmemeleri için genel olarak çiğ ikram edilirler.

Truf mantarı nasıl toplanır

Truf mantarının hasat zamanı ilkbahar dönemidir. Yerin otuz santimetrekare kadar altında yetişen turuf mantarı bu sebeple oldukça zorlukla toplanmaktadır. Toplaması zor olsada karlı bir kazancı olduğundan insanlar bu zorluğa katlanmaktadır. Truf mantarları toprağın altında büyüdükçe oldukça derin bir koku salarlar.Bu koku sayesinde yerleri hayvanlar tarafından tespit edilir. Bu yüzden özel olarak yetiştirilen domuz ve köpekler yardımıyla toplanırlar.Ayrıca Kuzey Amerika’da genel olarak tırmıkla toprağı kazarak bulup çıkartılmaktadır.

Yorumlar