Pazar, Mart 02, 2014

Brokoli Sebzesinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir
Brokolinin Faydaları
Brokoli kansere karşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebze ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine birebir.
Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli,vitamin deposudur.Brokolitutkunlarında ender olarak bağırsak ve akciğer kanseri görülür,kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz.Kadınlarda göğüs kanserini önler.
Brokoliyi çok hafif haşlayarak çeşitli soslarla yenilir.

Brokolinin Yararları:

Bol miktarlarda brokoli sebzesi tüketmek eklemleri korur ve artrit tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca karaciğerde detoksifikasyon önler ve oluşmamasını sağlar, hatta meme kanserine karşı da  etkili olarak kullanılabilmektedir. Brassicalar yeni doğanlarda spina difida önlemek ( gebelik
sırasında tüketilmesi halinde ) ve kalp hastalığı ve kanser birçok formları önlemek , bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde kullanılmaktadır.

Brokoli sebzeleri iyi bir karoten kaynağıdır. İçeriğinde bakımından A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir.

Brokoli yağda çözen karotenoid sayesinde artık fındık, yağlı yiyecekler, balık, avokado gibi yağlı besinlerle rahatça tüketerek zararlı yağlardan arınmış olarak vücudumuza daha yararlı olabilmektedirler.

Brokoli karaciğerde faz , iki detoksifikasyon yolu geliştiren bir bitki kimyasal adı sulphoraphane içeren bulunmuştur . Sulphoraphane ayrıca sıçanlarda meme tümör oluşumunu engellemek için de kullanılabilmektedir.

Brokolinin Gözlere Faydası:

Brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler karotenoid familyasına ait olan lutein ve zeaksantin isimli, gözün lenslerinde yoğun olarak bulunan kuvvetli fitokimyasal antioksidan maddeleri bolca içerir.

Bağışıklık Sistemine Faydası:

Bir porsiyon brokoli günlük tüketim için tavsiye edilen C vitamininin tamamını karşılamakla birlikte, içerdiği 1400 miligram civarında beta-karoten ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Az olsa da kayda değer miktarda çinko ve selenyum içerir ki bu mineraller de sayısız bağışıklık savunma mekanizmasında kofaktör görevi görür. İçerdiği C vitamini iltihap önleyici yapısı nedeni ile, kışın görülen çeşitli soğuk algınlığı septomlarına karşı destekleyici eleman görevini üstlenir.

Kusurlu Doğum Karşıtı:

Hamilelik döneminde folik asit eksikliği, fetüsün sinir sistemi hücrelerinin sağlıklı bölünme gerçekleştirememesinden dolayı oluşan kusurlu doğumları önlemenin en etkin yönlerinden biri, hamile kalmadan en az altı ay öncesinden düzenli bir folik asit kürü uygulanmasıdır. Bir porsiyon brokoli yaklaşık 90 mikrogram folik asit içermektedir ki bu miktar günlük alınması tavsiye edilen miktarın yaklaşık dörtte biridir.

Kemiklere Faydası:

Yapılan çalışmalar, brokolinin, iskelet sisteminin gelişimi ve sağlıklı kalmasında zorunlu bir element olan kalsiyumu, günlük tüketilen birçok gıdadan çok daha fazla içerdiğini göstermektedir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için brokoli önemli bir kalsiyum kaynağı olarak değerlendirilmelidir.

Yukarıda saydıklarımız dışında brokolinin bilinen birçok faydası vardır. İçerdiği yüksek lif ve düşük şeker sayesinde diyabet hastalığına karşı iyi bir yardımcıdır. Lifler kandaki şeker miktarını azalttığı için insülin minimum seviyede tutulabilir. Bunun dışında kadınsal bir hormon olan östrojeni azalttığı için testesteron miktarı artış gösterir. Bu nedenle erkeklerin brokoli tüketmesi önemlidir.

Sağlıklı Yaşamlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder