Rüzgar Enerjisi Nedir? Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Teknolojini artmasıyla insan oğlu kendini daha da geliştirerek bir çok buluşu modern hale getirmiştir. Rüzgar enerjisinden faydalanma ise çok eskiye dayanmaktadır. Geçmişte yaşayan insanlar rüzgar enerjisini yel değirmeni, tahıl öğütme ve ağaç kesme gibi bir çok işte kullanmıştır. Fakat günümüzde ise daha çok rüzgarın güçünden faydalanarak elektrik enerjisi üretilmektedir.
Rüzgar Enerjisi Nedir? Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?
Rüzgar oluşumunu sağlayan hava akımının hareketine ise kinetik enerji denmektedir. Rüzgar enerjisinden mekanik enerji ve elektrik enerjisi üretilmektedir.

Rüzgar enerjisi günümüzdeki diğer enerji sağlanan yöntemlere göre en temizi diye biliriz yani bir çok enerji kaynağının çevreyi kirlettiği gibi kirtletmez. Türbin pervanelerini çevremizde görmüşüzdür genelde boş ve yüksek arazilere yerleştirilerek elektrik üretiminde kullanılır.

Rüzgar enerjisinin kullanım alanları

İhtiyaç ve uygun olan heryerde kullanılan rüzgar enerjisi; Ev, iş yerleri, sulama sistemleri, tekne, mobil istasyonlar, sinyalizasyon ve cadde aydınlatmaları gibi elektriğe ihtiyaç duyulan her yerde rüzgar enerjisi kullanılmaktadır.

Rüzgar enerjisi ile elektrik nasıl üretimi nasıl yapılır?

Rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için türbinlerden yararlanılır bu türbinlerin pervaneleri rüzgarın gücüyle döner bu sayede elektrik üretimi sağlanır.

Rüzgar türbinleri nasıl çalışır?

Türbinlerde üç kanat vardır bu kanatlar pervanelerdir. Elemanları ise pervaneler, jeneratör, kule, dişli kutusu ve elektrik-elektronik elemanları bulunmaktadır. Kule elemanı ise düşey eksenli türbinlerde olmayabilir.

Yorumlar