KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR?

Böbrek rahatsızlıkları arasında ciddiye alınması gereken kronik böbrek yetmezliği hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağım. Adından da anlaşıldığı gibi kronik tekrarlayan ve kalıcı demektir. Böbrek yetmezliği aniden oluşabilir ya da uzun bir süre sonra da ortaya çıkabilir bu hastalığın gelişimine göre değişebilir.

Karonik böbrek yetmezliği nedir?

Böbrek çalışması gerektiği gibi çalışmaz fonksiyonlarını kaybetmesi ve bozulması ortaya kronik böbrek yetmezliğini çıkarır. Kronik böbrek yetmezliğinin kalıcı tedavisi olmayıp hastalığın hızlı ilerlemesini yavaşlatacak tedaviler mümkündür. Akut böbrek yetmezliğine göre daha tehlikeli olması erken teşhis ve tedavinin önemini göstermektedir. Kronik olması hastalığın daha ileri evrelerinde iki tedavi yöntemi vardır hasta ya diyalize girecek ya da organ nakli olması gerekecek.

Evet böbreğin işlevini gerektiği gibi yerine getirmemesine böbrek yetmezliği denmekte bu nedenle böbreklerin vücudumuzdaki önemini unutmayalım sadece böbrekler değil bütün oganlarımız bizim için çok önemlidir.

Yorumlar