Isparta Gülü Hakkında Bilgiler

Isparta gülü melez gül türüdür kokusu harikadır özellikle kendim kullandığım için çok iyi biliyorum. Gülsuyu, esans, gül yağı, reçel gibi ürünler elde edilmektedir. Adından belli olduğu gibi ıspartada yetişmektedir ayrıca inegöl ve burdur, inegölde ise köylerinde de fındık gülü adı altında yetiştirilmektedir.

Isparta gülü hakkında bilgi, Isparta gülünün özellikleri kısaca nelerdir

Diğer adları: Yağ gülü, fındık gülü ve şam gülü de denmektedir
Isparta gülü (Rosa × damascena), Rosa gallica ile Rosa moschata türlerinden elde edilmiş melez bir gül türüdür.
Gül yağı: Cildi yaşlanmanın etkilerine karşı koruyan gül yağı doğum lekelerini de giderme özelliğinden dolayı tüm insanların vazgeçemeyeceği doğal bir üründür.

Gül suyu: Cilt için doğal tonik olan gül suyunun antiseptik -mikrop öldürücü- etkisi çok yüksektir. Bu özelliğinden dolayı vücuttaki iltihaplanmaların iyileşmesinde çok faydalıdır. Ergenlik sivilcelerinin baş düşmanıdır.

Isparta gülünün tarihçesi

1840 yılında Isparta'nın Yalvaç ilçesinde doğan ve 1888'de Bulgaristan'ın Kızanlık şehrinde hariciye görevlisi olarak çalışmaya başlayan Müftüzade İsmail Efendi, “Gül Vadisi” olarak da bilinen bu kentin, doğup büyüdüğü Isparta'ya çok benzediğini fark eder.

İsmail Efendi önce gül ve gülyağı üretimini gözlemleyerek öğrenir. O yıllarda Bulgaristan, gül konusunda çok hassas davranmakta ve gül çeliklerinin Bulgaristan dışına kaçırılıp üretilmesini engellemek için Gül Vadisi'ni koruma altında tutmaktadır.

İsmail Efendi bir tek gül çeliğini bastonunda saklayarak Isparta'ya getirir. Görevi nedeniyle üstü aranmaz. Getirdiği gül çeliğini, bugün Gülcü Mahallesi olarak tanınan, Hacı Ayvaz Mahallesi'ndeki evinin bahçesine diker.
Buradan elde ettiği gül çelikleriyle 30 dönümlük arazisinde gülcülüğe başlayan İsmail Efendi, daha sonra imbik adı verilen basit sistemle ilk gülyağını 1892'de üretir.
Müftüzade İsmail Efendi'nin gülyağı için kullandığı basit yöntem, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Isparta'ya gelişinde verdiği talimatla modern tesislere taşınır. Atatürk'ün verdiği talimatla İktisat Vekaleti tarafından 1935'te kurulan modern gülyağı fabrikasında sanayi tipi gülyağı üretimi başlar.

Gülbirlik'in 1958'te kurduğu İslamköy Gülyağı Fabrikası ve 1976'da kurulan diğer gülyağı tesisleriyle gülyağı üretiminin şekli tamamen değişi ve köy tipi gülyağı üretimi, yerini tamamen sanayi tipi gülyağı üretimine bırakır.
Saygılar.