FARENJİT (KRONİK BOĞAZ KIZARIKLIĞI) NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Farenjit, genel olarak boğaz iltihabına verilen  isimdir. Boğazda aniden başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ateş, öksürük, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, ses kısıklığı, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağız kokusu tarzındaki belirtilerle ortaya çıkmaktadır.
FARENJİT (KRONİK BOĞAZ KIZARIKLIĞI) NEDİR?BELİRTİLERİ VE TEDAVİ NELERDİR?

Farenjit % 90 oranında viral nedenlerden %10 ise bakteriyel sebeplidir.

Farenjit daha çok 4-7 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Bir yaş altı çocuklarda nadiren görülür. Çoğu farenjit vakası birkaç gün içinde kendiliğinden düzelmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar reflü hastalığınında benzer yakınmalara neden olduğu anlaşılmıştır.

Farenjitin belirtileri nelerdir?

-    İlk olarak boğazda  yanma, ağrı, kaşınma ve kuruluk hissi şeklinde görülmektedir.

-    Faranjit rahatsızlığının en önemli belirtilerinden birisde ateş ve ses kısılmasıdır.

-    Öksürük faranjitin diğer bir nedenidir.

-    Burun akması görülür.

-    Halsizlik ve yorgunluk hastalığın diğer belirtileri arasındadır.

-    Faranjit olan kişi toz ve bakterilere karşı aşırı bir  hassasiyet göstermektedir.Aynı zamanda bu hassasiyet  yiyeceklere karşı da kendini belli etmektedir.

Akut farenjitler genel olarak nezle, grip gibi enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Fakat bunun dışında uçak virüsü, zona, difteri ve bel soğukluğu gibi hastalıklar sonucuda oluşabilmektedir.

Kronik farenjit ise solunum enfeksiyonları sonrasında oluşan kronik burun akıntısı, aşırı sıcak ve soğuk şeylerin çok fazla tüketilmesi, aşırı sigara ve alkol tüketimi, kuru ve kirli hava nedenleri arasında gösterilmektedir.Ayrıca kapalı ve klima ortamında fazlasıyla çalışan kişilerde ve sesini yoğun şekilde kullanan kişilerde de kronik faranjit görülmektedir

Farenjite ne iyi gelir?

-    Günde üç dört fincan adaçayı içmek kesinlikle iyi gelir. Adaçayının antiseptik özelliği hastalığın daha çabuk geçmesini sağlar.

-    Çok sıcak veya çok soğuk gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Bu hastalığın artmasına neden olacaktır.

-    Yüksek sesle konuşmamaya özen gösterilmelidir.

-    Ekşi,asitli,baharatlı gıdalardan uzak  durulmalı.

-    Aşırı demli çay, kahve ve asitli yiyeceklerden uzak durulmalı.

-    Boğaz kuruluğuna neden olan hastalık yüzünden bol sıvı tüketmek faydalıdır. Fakat ılık olması önemlidir.

-    Sigara kullananlar bu alışkanlıklarından kurtulmalıdır. Hatta sigara içilen ortamlar bile hastalığa iyi gelmemektedir.

-    Faranjit rahatsızlığı boğazda kuruluğa ve kaşınmaya neden olduğu için hastalar uyumakta zorluk çekerler. Bu nedenle yatarken yanlarında ılık su bulundurmaları iyi olacaktır.

-    Kuru ortamdan kaçınmak ve nemli ortamlar da bulunmak hastalığa iyi gelmektedir.

Farenjit tedavisi

Farenjit genel olarak kış ve ilkbahar aylarında görülmektedir. Hastalığın tedavisi için ilk olarak akut faranjitmi yoksa kronik faranjitmi olduğu tespit edilmelidir. Onun dışında faranjit tedavisi için genel olarak önerilen, yatak istirahati, analjezik, ılık serum fizyolojikle gargara ve bol sıvı alımıdır.

Yorumlar