MENENJİT NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Menenjit beyni saran zarların iltihaplanması sonucu oluşan ve hemen tedavi edilmediği takdirde beyin hasarı, işitme kaybı ve ölümle sonuçlanabilenen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır.

Menenjit hastalığı özellikle kalabalık alanlarda yaşayanlar arasında görüldüğü zaman çabucak yayılma gösteren bulaşıcı bir hastalık olabilmektedir. Bu anlamda özellikle Sahra çölünün güneyinde ki ülkelerde bakteriyel menenjit yüzünden her yıl binlerce insan ölmektedir. Hastalık solunum yoluyla veya ellerle başkalarına rahatlıkla bulaşabilmektedir. Menenjit hastalığından en çok çocuklar ve yaşlılar etkilenmektedir.
MENENJİT NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Menenjit hastalığı yukarıda da değindiğim gibi tedavi edilmemesi durumunda ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle uygun tedavi için ilk olarak hastalığın virütükmü yoksa bakteriyel mi olduğu tespit edilmelidir. Çünkü bazı virüslerin neden olduğu durumlar hafif menenjit hastalığına sebep olsada bunlar genel olarak tehlikeli değillerdir. Ancak bakteriyel olan menenjit hastalığı tehlikelidir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Belirtileri

Hastalık  yüksek ateş, halsizlik, şiddetli başağrısı, parlak ışığa bakamama, uyku hali,ense sertliği veya ağrısı,kusma,bilinç bulanıklığı ve havale gibi belirtiler gösterir.hastalık ilk etepta üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde başlayıp birkaç gün sürer.Ardından hasta gitgide kötüleşmeye başlar.Hastalık bebeklerde daha zor anlaşılır. Bebeklerde en kolay anlama şekli baş üzrindeki bıngıldağın normalden daha bombe olmasıdır.

Tedavi nasıl yapılır

Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi biri sizde veya çocuğunuzda varsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve geciktirmeden tedaviye başlamalısınız.

Yapılan testlere göre eğerki virüslere bağlı bir menenjit rahatsızlığınız var ise;

a.    Genel olarak ilaç verilmez.Fakat asiklovir bu anlamda kullanılan yaygın bir ilaçtır.

b.    Hasta istirahat ettirilir. Damardan sıvı verilebilir.

Fakat bakteriyel menenjit durumu var ise,

a.    Antibiyotik kullanımı şarttır. Ayrıca hastanın yakınındaki kişilerinde korunmak adına antibiyotik alması gerekmektedir.

b.    Hastalık boyunca bol miktarda sıvı tüketmek gerekmektedir.

c.    Ateş düşürücü ve ağrı kesiciler alınmalıdır.

d.    Enfeksiyon alan bölge belli ise hastalığın tekrar etmemesi için bölgenin cerrahi işlemler yapılarak iltihaptan arındırılması gerekmektedir.

Ayrıca yine tüberkiloz menejiti olarak bilinen türü içinde on sekiz veya yirmi dört ay gibi bir süre antibiyotik uygulaması yapılır.

Son olarak belirtmek de fayda var, hastalıktan korunma amaçlı menenjit aşısı (hib) vurulması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Yorumlar