TORK NEDİR? NE İŞE YARAR?

Günümüzde torkun önemi arabalar üzerindedir. Tork araç krank milinin yaptığı dönüş miktarıdır. Bu dönüş miktarlarının artıp azalması arabanın çekiş gücünü ve hızını etkiler.
TORK NEDİR? NE İŞE YARAR?
Dönüş miktarı artarsa hız ve çekiş gücü artar eğer dönüş miktarı azalırsa hız ve çekiş gücü azalır. Bunun yanında piston kollarının da kısa veya uzun olması da arabanın performansını etkiler. Tork ile piston kolu doğru orantılı bir şekilde çalışılır. Bu konuda krank mili önemli bir etkendir.

Tork ile bazen beygir gücünü karıştırılabilir. Ama ikisi de birbirinden bağımsızdır. Tork genellikle beygir gücünün gölgesinde kalır. Araba da nasıl beygir gücü aranıyorsa, tork da aranmalıdır. Bir kuşun iki kanadı gibi düşünülmelidir. Nasıl beygir gücü bir kuşun sağ kanadı ise tork da sol kanadıdır. O yüzden araba alınırken tork gücü de dikkate alınmalıdır.

Tork Her Araba da Aynı Mıdır?

Dizel motorlu arabalar ile benzinli motorlu arabalar arasında tork gücü farkı vardır. Çünkü dizel motorlu arabaların sahip olduğu piston kolu uzun olurken benzinli motorlu arabalarda bu piston kolu kısadır.

Uzun kolların uygulayacağı dönüş kuvveti daha fazla olduğundan dizel motorlu arabaların tork gücü benzenli arabalara göre daha fazla olmaktadır. Kısaca dizel motorlu araçlar benzinli motorlu araçlara göre daha güçlü çekişe sahip olup daha fazla yol alırlar.

Ama şu dezavantajı da göz önünde bulundurursak benzinli motorlu araçlar dizel motorlu araçlara göre daha hızlıdırlar. Yani dizel motorlu araçlar biraz hantal olurlar. Ama dizel motorlu araçlar daha az güç harcarlar.

Tork Ve Beygir Gücü Arabayı Nasıl Etkiler?

Örneğin eşit beygir gücüne sahip olan arabaları düşünelim. Bu arabalardan birinin torku diğerine göre yüksek olsun. Bu araç birbirine zıt yönde birbirine bağlandığında tork gücü fazla olan araba diğer arabayı kendine doğru çeker.

Bunların bir de yokuş yukarı beraber çıktığını düşünelim yine tork gücü fazla olan araç daha çabuk yokuşu çıkar. Bu yüzden arabalarda tork gücü önemlidir. Arabaların sadece beygir gücüne bakılarak alınması yanlış bir harekettir. Araba alırken lütfen tork gücünü göz ardı etmeyelim.

Yorumlar