SPİNA BİFİDA HASTALIĞI NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Spina bifida, bebeğin anne karnında gelişimi sırasında bir bozukluk oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebek daha anne karnındayken omuriliğin yapısının oluşması sırasında ortaya çıkan bozukluk sonucu omuriliğin kapanmaması sonucu oluşur.
SPİNA BİFİDA HASTALIĞI NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Spina bifida hastalığı halk arasında çok fazla bilinen bir hastalık değildir. Fakat bilinmese de bebekleri 1000 de 3 veya 4’lük bir yüzdelik dilimle etkileyen bir rahatsızlıktır. Spina bifida açık veya ayrık omurga olarak tanımlanmaktadır. Uzmanlar hamilelik sırasında oluşan hastalığın asıl tedavisinin henüz gebelik durumu oluşmadan yapılmasının çok daha önemli ve faydalı olduğu görüşünü savunmaktadırlar. Çünkü Spina bifida hastalığı annenin vücudunun dengesi ile alakalı bir durumdur.

Anne adayının folik asit, mineraller ve bazı vitaminlerce fakir bir vücut yapısına sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Yani baktığınızda aslında çok basit bir şekilde hastalığa neden olabilecek sorun ortadan kaldırılmış olur. Bu yüzden hamile kalmak isteyen anneler mutlaka vücutlarındaki bu değerlere dair bir test yapmalıdırlar.

Bu önlemler alınmadığı zaman spina bifida rahatsızlığının oluşması yüksek ihtimaldir. Ve gebelik sırasında folik asit yüklemesi veya vitamin alınması hastalığın geçmesini sağlayamamaktadır. Eğer bu konuda bir önlem alınmaz ise omurilik sonradan kapanmaz ve deri ile örtülmez. Spina bifida hastalığı yüzünden oluşan sırttaki açıklık çok önemli yüksek bir sinir merkezidir. Hastalık yüzünden açık olan omurilik sebebiyle bebeklerde felç görülme olasılığı çok yüksektir.

Açık olan bu omurilikte sinir sitemi gerekli uyarılarda bulunamaz ve yapması gereken iletimleri yapamaz. Omurilik vücuttaki diğer bölgelere ulaşan sinirlerin geçtiği bir noktadır. Bu nedenle eğer hastalık baş kısmına daha yakın bir noktada oluşursa risk daha artar. Başa yakın noktada olduğu durumlarda ağır ve kalıcı felç durumlarının yaşanma olasılığı daha yüksektir. Spina bifida rahatsızlığının tedavi edilmediği durumlarda sinir sistemi sıvısı anlamına gelen hidrosefali de yaşanmasına neden olur.

Hidrosefali sıvısı beyinde ve omurilikte baskı oluşturup bebeklerin yumuşak olan başlarının orantısız büyümelerine ve beyne zarar vermeye başlar.

Spina bifida hastalığının tedavisi daha öncede bahsettiğim gibi hamilelik öncesinde folik asit takviyesi yapılmalıdır. Ama bu durumun atlandığı bebeğin spina bifida rahatsızlığı ile doğduğu durumlarda bebek ameliyat edilerek sırtındaki kese alınır. Beyin ve omurilikte meydana gelen hidrosefali durumu da beyne yerleştirilen bir pompa sistemiyle basınç yapılarak sıvının bir hortumla mideye boşaltılması sonucu düzelir. Son olarak hastalığın bilinçsizlik sonucu oluştuğu düşünülürse asıl önemlisi bu hastalık ve yine bu tip hastalıklar konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması çok önemlidir.

Yorumlar

  1. Spina Bifida Hastalılığı ve Tedavi Yöntemleri

    Spina Bifida Hastalılığı

    YanıtlaSil

Yorum Gönder