Siğil Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Edilir?

Siğil dediğimiz deri hastalığı, viral olan enfeksiyona denir. Doktorlar tarafından iyi huylu deri tümörü denmektedir. Vücudumuzda sadece bir bölgede değil birçok yerimizde çıkabilirler. Deri tabakasının üstünde bulunan hücreleri uyararak normalden çok fazla keratin üretilmesine sebep olunur. Bu durumda hücre normalden fazla çoğalır.
Siğil Nedir? Nasıl Bulaşır?
İlk görünümleri genellikle küçük-siyah veya küçük-renksiz noktalardır. İlk durumlarında eğer herhangi bir doktora başvurulmadığında nohut tanesine kadar büyüyebilirler. Bir süre sonra hastaya artık acı çektirmeye başlarlar.

Siğil virüsü nasıl bulaşmaktadır?

Siğil virüsünün asıl ismi papavovirüstür. Eğer siğilin olduğu bölgeye başka bir vücut uzvu temas ederse aktarılabilir. Eşya yollarıyla bulaşma ihtimali vardır. Eşya yolu derken, ortak kullanılan eşyalardan bahsetmekteyiz. Bunlara örnek olarak havlular ve tırnak makasları dâhil edilebilir. Eğer hijyenik bir ürün değilse bulaşma ihtimali yüksek bir oranda artmaktadır. Son olarak cinsel ilişki yollarıyla bulaşmaktadır. Ancak en çok bulaşan yol temas ile bulaşan yoldur.

Siğili nasıl görebiliriz?

Siğil genellikle ilk evresinde çok küçük bir nokta şeklindedir ama dikkatli bakıldığında anlaşılır. Ancak ilerleyen aşamalarda ivmeli bir şekilde büyümektedir. Dışarıdan kadife kadar yumuşak bir duruşu vardır. Aynı zamanda içinde su varmış hissine kapılırsınız.

Vücudun birtakım bölgelerinde siyah noktalar halinde oluşabilirler. Hatta bazen sivri bir uç görünümünü bile kazanabilirler. Dediğimiz gibi siğillerin görünümleri vücut üzerinde bulundukları yerlere göre değişir.

Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğil virüsü senelerdir tıp sektörünü ve doktorları oldukça uğraştırmış bir virüstür. Bu virüs için henüz tam olarak sonuç veren bir tedavi yöntemi bulunamamıştır.

Ancak birtakım ilaç ve losyonlar sayesinde şişik olan taraf söndürülür ve nokta haline kadar döndürülebilir. Bu tedavi yöntemi kesin sonuç vermemektedir. Siğil virüslerini bir çeşit uyku haline sokmaktadırlar. Siğiller tekrardan uyandıklarında yine aynı şekilde yavaş yavaş büyümeye devam etmektedirler ve büyüdüklerinde yine aynı acıyı vermektedirler.

Eğer düzenli bir şekilde ilaç ve losyon tedavisi uygulanırsa sürekli uyku halinde tutabilirsiniz. Bu durumdan dolayı tedavinin sürekli olmasının gerektiğini tüm doktorlar ve tıp sektörü söylemektedir.

Yorumlar