SEZYUM ELEMENTİ NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Robert Wilhelm Bunsen ve Gustav Robert Kirchoff tarafından 1860 yılında mineral suda keşfettiği bu metal alkali bir metaldir. Sezyumun bilim dalındaki sembolü Cs’dir ve atom numarası 55 olarak tanımlanmaktadır.

28 °C de eriyen, 705 °C de kaynayan ve doğada ender rastlanan bir element olan sezyum yumuşak, kolay kesilebilen ve sarı renkli bir elementtir. Oldukça parlak bir yüzeye sahiptir. Fakat havadaki nem ve oksijenle yüzeyinde matlaşma görülür. Yoğunluğu 1.879 g/ml olan sezyum doğal elementler içinde elektropozitifliği en fazla olan elementtir. Bununla birlikte çok kolay oksitlenen bir elementtir. Sezyum elementi doğada, bazı maden sularında trifilinde, Elbe Adası polüsitinde ve lepidolitte az miktarda bulunmaktadır.
SEZYUM ELEMENTİ NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?
Sezyum elementi oldukça tehlikeli bir madendir. Bu durum onu bildiğimiz birçok madenden ayıran bir özelliktir. Bu tehlikeyi şöyle anlatalım bilmeden çıplak elle dokunulan bu maden dokunan kişinin ölmesine neden olmaktadır. Aslında sadece insanla sınırlamak da yanlış olur bu elemente direk dokunan herhangi bir canlının hayatta kalması mümkün değildir. Hatta bu elementin küçücük bir parçası içme suyuna karışırsa yine ölümcül sonuçlara neden olmaktadır.

Sezyum bu ölümcül özelliği nedeniyle en fazla nükleer sanayide kullanılan kimyasal bir elementtir. Ve yukarıda belirttiğimiz özelliklerinin etkisiyle olacak nükleer alanının aynı zamanda en önemli elementidir. Ve yine nükleer enerji santrallerinin şehre oldukça mesafeli olmasının sebebi de tesadüfi değil bu elementin ölümcül etkisidir.

Sezyum elementi nükleer santrallerin dışında birçok organiğin bileşiğin hidrojenlenmesinde katalizör olarak, fotoelektrik hücrelerde, vakum tüplerinde ve Ir lambasında kullanılmaktadır. Bunun dışında oksijene olan ilgisinden kaynaklı elektron tüplerinde gaz giderici olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, akım jeneratörlerinde ısı enerjisini çok seri bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürmesinden dolayı kullanılan sezyum elementi bunun yanında atomların tınlaşım frekanslarını sayma işlemi ile zamanı ölçen, atom saatlerinin yapımında kullanılmaktadır. Bu saatler, 3 milyon yılda yaklaşık 1 saniye hata yapma oranına sahiptirler. Ayrıca bu hata oranı yaklaşık %23’dür. Uzay roketlerinin motorları için de yakıt olarak kullanılan sezyum, buharları iyonlaştırarak, itme gücünü arttırmaktadır. Sezyum elementinin bu gücü sayesinde diğer yakıt türlerine göre yaklaşık 140 kat daha fazla güç elde edilmektedir.

Bütün bunlardan yola çıkarak sezyum maddesinin insana olan zararı ne kadar fazlaysa bilime olan faydası da bir o kadar fazladır. Tabi insanlığın yararına kullanıldığı sürece.

Yorumlar