RAŞİTİZM HASTALIĞI NEDİR? NEDEN OLUŞUR? KISACA

Raşitizm, genel olarak D vitamin eksikliğine bağlı olarak altı ile on sekiz aylık bebeklerde görülen bir kemik rahatsızlığıdır. Hastalarda kemik oluşumu tam olmadığı için tedavisi geciken kişilerin uzun kemiklerinde şekil bozukluğu oluşmaktadır. Bu hastalık kemiklerdeki kalsiyum miktarının depolanmasının az olmasından kaynaklanmaktadır.
RAŞİTİZM HASTALIĞI NEDİR? NEDEN OLUŞUR ?TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Günümüz de nadir olarak görülen hastalık 19.yy da özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde doğan çocukların  %90’ında görülmüş  ve  çocukların ölmesine neden olmuştur. Raşitizm kol,bacak ve omurga bozukluklarına neden olmaktadır.

Raşitizm daha çok yeteri kadar güneş görmeyen karanlık ve basık tavanlı yerlerde yaşayan kişilerde güneş görülmemesinden kaynaklı oluşan D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte yeterince süt içmeyen,yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerde görülür.

Raşitizm Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığının  belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Hastalık özellikle bebeklerde kafa terlemesiyle başlar. Bu hastalığın olduğu bebekler yaşıtlarına göre oturup kalkarken daha yavaş hareket ederler ve ayakta durmakta oldukça zorlanır. Bu tür bebeklerin karınları şiş ve alın yapıları daha geniştir. Raşitzm hastalığı olan bebekler yine yaşıtlarına göre daha geç yaşta diş çıkartırlar. Boyları daha kısa olur ve uzama süreçleri de oldukça yavaştır. Raşitzm hastalığı zeka geriliği ve benzeri yapılarda ki zihinsel hastalıklara neden olmaz. Fakat tedavi edilmediği zaman ileri süreçlerde havaleler ve nöbetler geçirilmesi kaçınılmazdır.

Raşitizm Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raşitizmin teşhis sürecinde ailenin bu anlamda iyi bir gözlemci olması hastalığın teşhisinin erken olması için çok önemlidir. Hastalık kemik filminin çekilmesi ve kan tahlili yapılarak ortaya çıkmaktadır. Kan tahlilinde yapılan ölçümler sonucu kandaki fosfor, kalsiyum ve alkalen fosfataz düzeylerinin ölçümünde çıkan sonuçlar doğrultusunda hastalık rahatlıkla teşhis edilmektedir. Çünkü , bu yapılan tahliler sonucunda zayıf ve hastalıklı kemikler ortaya çıkacaktır.

Hastalığın tespit edilmesinden sonra hastalığın ne aşamada olduğuna ve hasta olan kişinin yaşına göre bir tedavi süreci başlamaktadır. Bu ilaç tedavisi eğer hastalık ileri boyutlara ulaşmışsa hastayı iyileştirmek için yüksek doz D vitamini hastaya tek seferde ağızdan verilir. Başlangıç aşamasında olan hastalara ise ihtiyaçları olan D vitamini iki üç gibi bir süre aralığında ağızdan verilerek uygulanmaktadır. Bu iki tedavi şekline tabi ki doktor karar vermektedir. Özellikle tek seferde D vitamini uygulaması bazı kişilerde olumsuz reaksiyonlarada neden olmaktadır.

Hastalık daha öncede belirttiğim gibi genel olarak bebeklik döneminde ortaya çıksada nadiren de olsa ileri yaşlarda da görülebilmektedir. İleri yaşlarda da tedavi şekli aynıdır. Rasitizm hastalığı  için ilaç tedavisinim dışında deniz, güneş banyosu , kum ve kış aylarında ılık duş yararlı olmaktadır.

Yorumlar