PAMUKÇUK HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pamukçuk hastalığı yeni doğan bebeklerde sık görülen ve neredeyse her bebekte görülür diyeceğimiz konuda bir hastalıktır. Yeni doğan bebekleri korumasız ve çaresiz oldukları sebebi ile vücutları her mikrobu çabuk kapabilir.
PAMUKÇUK HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Pamukçuk hastalığı da bunlardan biridir. Pamukçuk hastalığı yeni doğan bebeklere anne karnındayken de bulaşabilir, doğduğu zaman kullanılan biberonlardan da bulaşabilir. Anne karnındayken annenin rahminde oluşan bir mikrop sebebi ile doğum anında bu mikrop bebeğe bulaşabilir. Pamukçuk hastalığı korkulacak bir hastalık ve tedavisi olmayacak bir hastalık durumu değildir.

Kolay ve çabuk iyileşme sağlayan bir hastalıktır. Ama yinede hiç oluşmaması için dikkat edin diyemeyiz. Çünkü genel de her bebekte mutlaka bir yerden bulaşarak pamukçuk hastalığı meydana gelebilir.

Anneler, bebeklerine mama yedirirken yada emzirirken ağzında oluşan her beyazlığı pamukçuk hastalığı oldu şeklinde yaklaşıp telaşa kapılmamalıdır. Çünkü bebeklerin ağzında oluşan her beyazlık pamukçuktan değil yediği mamadan yada içmiş olduğu sütten kaynaklı bir beyazlık da olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Belirtileri Nelerdir

Bebeğin dilinde yada ağız içersinde yanaklarında oluşan beyazlıkların çoğalması, dudak etrafına yayılması hatta bazı bebeklerde pamukçuk hastalığı pişik ile de sinyalleri verebilir. Bilinçli ve dikkatli bir anne olmak ve telaşa kapılmadan hastaneye götürerek bir uzmandan yardım almalıdır.

Pamukçuk Hastalığının Tedavisi

Pamukçuk hastalığı her bebekte görülen bir mantar çeşidi olan hastalıktır. Bu durum genellikle anne karnında iken annede oluşan bir mikrop sonucu bebeğe geçen bir durumdur. Anne adayı bu durumla karşı karşıya kaldığında doğum öncesi bir tedavi uygulanması için doktorunu uyarmalıdır. Fakat anne adayı bu durumu fark etmemiş ve doğum öncesi bebeğe pamukçuk hastalığı bulaşmaması için tedavi uygulamadıysa yinede korkulacak bir durum olarak görmemelidir.

Çünkü bu mantar çok zor geçen tedavisi oldukça zor görünen bir şey değildir. Pamukçuğun oluştuğu bölgeye pamuklu çubukla beyaz yerleri silmek gerekir. Yada hastaneye gidip bir uzmandan yardım almak istiyorsanız da doktorunuzun pamukçuk hastalığı için vermiş olduğu kremleri bebeğinize rahatlıkla uygulayabilir ve kısa sürede bu mantara elveda deyip bebeğinizi rahat ettirebilirsiniz.

Yorumlar