MODİFİYE NEDİR? NASIL YAPILIR?

Modifiye değiştirmek, ayarlamak ve üzerine eklemek manasına gelir. Ülkemizde genellikle motorlu taşıtlarda kullanılmaktadır.
MODİFİYE NEDİR? NASIL YAPILIR?
Modifiye günümüzde araçlar tutkunlarının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Modifiye dediğimiz zaman ilk olarak aklımıza aracın dış görünüşü gelse de aslında modifiye aracın motor kısmına iç bölgeye de uygulanmaktadır. Dış görünüş için yapılan modifiyeler genellikle ilk tercih olmakla birlikte motor modifiyeleri iç aksam değişiklikleri de azımsanmayacak derecede yapılmaktadır.

Modifiye Nasıl Yapılır?

Modifiye iki şekilde yapılabilir. Bunlardan birincisi dış modifiye, ikincisi ise iç modifiyedir.

Dış modifiye; Dış modifiye aracımızın dış görünüşünü değiştirmeye yönelik yapılan modifiyedir . Dış modifiye için kullanılabilecek yöntem ve malzemeler çok çeşitlidir. Dış modifiyenin amacı araca görsellik katmak ve kısmen performans iyileştirmektir.

Cam filmi: Cam filmi modifiye denince akla ilk gelen şeydir. Cam filmi göze direk gelen güneş ışınları kırması ile birlikte daha güvenli yolculuk yapmanıza yardımcı olur. Bununla beraber cam filmi aracınıza son derece iyi bir görsellik katar.

Far kitleri: Aracınızda hoş bir görünüm sağlamanız için far kitleri çok önemli bir yer tutar. Xenon farlar aracınıza oldukça şık bir görünüm kazandırmakla beraber aydınlatması da normal  farlardan daha iyidir. Diğer bir far alternatifi ise Angel Eyes farlardır. Bu farlar beyaz ışık yerine mavi ışık yayarlar ve göze daha şık dururlar.

Jant ve lastikler: Jant ve lastik seçimi aracına modifiye yapmak isteyen kişiler için ilk sırada kendine yer bulur. Jant ve teker seçimi son derece önemlidir. Jant ve teker seçiminiz ile birlikte güvenlik ve görünüm daha iyi bir hal alabilir. Onun için jant ve teker seçiminde kalite ve görünümü ön plana çıkarmanız daha iyi olacaktır.

Rüzgârlık: Rüzgarlık aracınıza estetik görünüm sağlamada çok önemli bir yer tutar. Otomobillerde genellikle bagaj kapağının üst kısımlarına monte edilir. Rüzgârlık aracınıza sadece güzel bir görünüm sağlamaz ayrıca aracınıza sürüş güvenliği sağlar o yüzden rüzgârlık seçimi yaparken aracınıza uygun ve kullanılabilirliği yüksek bir rüzgârlık seçmeniz önemlidir.

İç Modifiye

İç modifiye güç artışı sağlamak ve aracın performansını arttırmak için yapılan ayarlar ve değişikliklerdir.

Chip tuning: Chip tuning uygulaması temel olarak yakıttan belli bir miktar taviz vererek tork ve beygir gücünü arttırmayı amaçlayan bir uygulamadır. Chip tuning uygulaması geri dönüşü çoğu zaman olmayan bir uygulamadır. Onun için kararınızı doğru vermelisiniz.

Nitro Oxside System: Nitro sistemleri genellikle filmlerde karşımıza çıksa da gerçek hayatta da kullanımı oldukça yaygındır. İçten yanmalı bir motorda oksijen le yakıt karışımının pistona püskürtülür ve böylelikle yanma gerçekleşir. Ancak nitro soğuk bir yapıya sahiptir. Araca nitro uygulanınca havanın genleşme katsayısı düşer böylelikle daha yoğun bir yanma gerçekleşir ve daha fazla bir güç doğar.

Hava filtresi ve egzos: Hava filtresinin görevi motora giren havanın temiz ve soğuk olmasını sağlamaktır. Böylelikle motora soğuk hava gelir ve motor soğuk hava yı daha iyi yakar. Hava filtresi ne kadar kaliteli olursa o kadar iyi olur. Hava filtresi kalitesiz olursa eğer dışarıdan havayı iyi süzmeden motora verebilir veya sıcak hava motora iletilebilir. Egzoz yakıt gazlarının dışarı atılmasından görevli bir parçadır. Bunun için bu gazların dışarı ne kadar kolay atılırsa performans o kadar iyi olacaktır.

Yorumlar