MELODİKA NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Müzik kültürünün dünya üzerinde çok farklı bir noktada bulunması, bizlere yeni enstrümanların tanımının yapılması gerekliliğini çıkarmıştır. Bunlardan biri olan melodika nedir? Nasıl kullanılır? Melodika nasıl kullanılır ve nasıl bir alettir? Eğer bu soruların yanıtlarını arıyorsanız çok uzaklara bakmanıza gerek yok. Yazımızın devamını okuyarak istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz.

Melodika hem tuşlu hem de üflemeli bir çalgıdır. Melodika da hem tuş hem de üfleme borusu vardır. Bu boru yeni başlayanlar için can kurtaran niteliğindedir çünkü kullanımı oldukça kolaydır. Boru ile çalmaya başladığınızda tuşlara da basmanız gerekir çünkü çıkaracağınız sesin notasını belirlemek zorundasınız. Bir melodika da çok farklı kombinasyonlarda tuşlar bulunabilir. Tuş sayıları değişmekle beraber boyuları da değişebilir. İhtiyaca göre tuş sayıları belirlenebilir. Örnek olarak; 19 tuşlu ve 37 tuşlu olanları gösterebiliriz.
MELODİKA NEDİR? NASIL KULLANILIR?
Melodika entrümanında nota dizilimi biraz farklıdır. Sol taraftan başlanarak okunur ve şu şekilde devam eder:

Kalın fa, sol, la, si, do... diye devam eder. Bu notalar tuş sayısına göre kendisini tekrar eder. Tuşların fazla olması ince sesler arasında geçişi kolaylaştırır. Bu tuşlar aynı piyanodaki gibi ince siyah, kalın beyaz tuşlardan oluşur. Peki beyaz kalın tuşlar ne işe yarar?

Melodika üzerinde bulunan ve beyaz olup kalın bir nitelik taşıyan tuşlar ana notalardan çıkacak sesleri oluşturur. Bunlar; do, re, mi.. diye devam eder. Peki ince olup renkleri siyah olan tuşlar ne işe yaramaktadır?

Bu tuşlar bemol ve diyez olarak adlandırdığımız kavramları oluştururlar. Beyaz tuşların sol tarafında bulunan siyah tuşlar bemol kavramını oluştururken, sağ yanında bulunan tuşlar ise diyez kavramını meydana getirir. Diyez ve bemol kavramını ilk defa mı duyuyorsunuz? O zaman aklınızda diyez ve bemol nedir diye bir soru oluşmuş olabilir. Bize de bu soruları gidermek düşer. Diyez ve bemol nedir?

BEMOL: Beyaz tuşların sol tarafında bulunur ve önüne gelen notayı yarım ses tonunda kalın yapar.

DİYEZ: Melodikada bulunan ince siyah tuşlar, önüne gelen notayı yarım ses kadar inceltir.

Melodika eğitimi ilkokullardan itibaren verilmeye başlanır ancak çok sık kullanıldığı söylenemez. Bu entrümanı özel kılan birçok etmen vardır ancak bu etmenleri profesyonel anlamda kullanabilen çok az isim sayabiliriz. Çok fazla tuş seçeneğine sahip olan melodikalar daha profesyonellerce tercih edilir. Bu entrüman son derece harika sesler çıkarır ancak kendisine çok fazla yer bulamaz. Melodika nedir? Nasıl çalınır? Melodika nasıl kullanılır? Bu sorularınıza yanıt vermeye çalıştığımız yazımızda aynı zamanda Bemol ve Diyez kavramını da açıklamış olduk.

Yorumlar