KIZIL DENİZ’İN İKİYE AYRILMASI BİLİMSEL

Bu anlamda yıllardır anlatılan hikayeyi muhakkak duymuşsunuzdur diye düşünüyorum.Ama yine de hikayeyi veya bu anlamda din adamlarının ifadesi ile mucizeyi az çok hatırlamakda fayda vardır.

Hz.Musa’nın mucizesi olarak bilinen bu olay şöyle gelişmiştir. Firavunun elinden kaçan Musa ve kabilesi Kızıldeniz’ in kıyısına kadar gelir. Artık kaçacak yerleri kalmamıştır. Bu esnada duyduğu bir ses ona asasını Kızıldeniz’e uzatmasını söyler. Bunun üzerine asasını Kızıldeniz’e uzatır ve o anda Kızıldeniz ikiye ayrılır. Böylece Hz.Musa ve ona inanıp peşinden gidenler açılan yarıktan karşıya geçerler.O sırada onların peşinde olan Firavun ve askerleri tam kızıldenizin ortasında kalırlar. Bu noktada Firavunun ben Musanın tanrısına inanıyorum der fakat artık iş işten geçmiştir.Hem Firavun hemde askerleri tekrar kapanan Kızıldenizde can verirler.Böylece Hz.Musa ve yanında ona inananların bu şekilde  kurtulduğu  söylenen rivayetler arasındadır.
KIZIL DENİZ’İN İKİYE AYRILMASI BİLİMSEL

KIZIL DENİZ’İN İKİYE AYRILMASI HAKKINDA BİLİM ADAMLARI NE DÜŞÜNÜYOR?

Peki, bu durumu bilim adamları nasıl açıklamaktadır?

Bilim adamları yıllardır bu olayı din adamlarının tüm itirazlarına rağmen doğa olaylarına bağlı olduğunu savunmaktadırlar. Şöyle ki aslında Hz. Musa Kızıldeniz’e gelip asasını uzattığı esnada med-cezir olayının gerçekleştiğini ve bunun bir tesadüf olduğunu söylemektedirler.

Hatta bunu söylerken Hz.Musaya illa gece yola çıkın diye belirtilen Ta-ha süresinin 77.ayetininde sırf med-cezir olayından dolayı olduğu da bu konuda ki bilimsel söylemler arasındadır.

Bunun dışında son dönemde Amerikalı bilim adamları yeni bir tartışma konusu daha başlatarak bu olayın bir doğa olayı olduğunu bir kez daha ortaya atarak yeni bir inceleme başlatmışlardır.Teknolojinin imkanlarından en üst düzeyde yararlanarak yapılan bilgisayar simülasyonlarından yararlanmışlardır.

Bu simülasyonlarda yaşanan olaya en yakın şekli yakalamak için Tevratta yazıldığı şekilde Kızıldeniz grafiklerle çizilerek olay anlatılmaya başlanmıştır.Simülasyonlarda gece boyunca esen sert rüzgarlar suyu yüzeyden güçlü bir rüzgarla belli bir seviyeye getirerek ayrılmasına neden olmuştur.Bilim adamları gerçekte de bu olayın böyle olduğunu savunuyorlar.

Bugünki yazımda Kızıldenizin nasıl ikiye ayrıldığını anlatan olay hakkında hem din adamlarının savunduğu hem de bilim adamlarının savunduğu teorileri az çok anlatmaya çalıştım. Artık anlatılanlardan hangisine inanacağınız konusunda takdir sizlerin.

Yorumlar