KİTAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Bugün bir kitap kurdu olarak ne yazık ki ülkemizde az okunmasına rağmen yinede birileri okurda etkilenir diyerek kitap okumanın faydalarını siz sevgili okuyucularımızla paylaşmak istedim.

Kitap okumak bize neler kazandırır?

Bana göre kitap okumanın faydaları saymakla bitmez ama bazı temel noktalara değinip gerisini size bırakacağım.
KİTAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDİR?
1)    Düzenli olarak kitap okumak kelime dağarcığınızı geliştirir.

2)    Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar gösteriyor ki düzenli kitap okumak beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturmaktadır. Bu da kitap okuyan kişiyi daha zeki bir insan yapar.

3)    Düzenli olarak kitap okuyan kişilerin sıkılması mümkün değildir. Otobüste, metroda, evde aklınıza gelebilecek olan her yerde canınız sıkıldığı anda bir kitabın sayfalarını açmak can sıkıntınızı anında giderecektir.

4)     Henüz vizyona girmemiş olan filmler hakkında, istediğiniz kadar ahkâm kesebilirsiniz. Çünkü siz birçok filmin kitabını zaten okumuşsunuzdur.

5)    Bilgi birikiminizin artarak derinleşmesi ve genişleyecek olması kitap okumanın en önemli faydalarından.

6)    Kitap okuyan kişiler daha duyarlı bireyler olacaklardır.

7)    Genel olarak hayatın gerçekleri monoton ve sıkıcı olabilir fakat kitaplar sizlere müthiş unutulmaz düşler kurduracak ve bu düşler çok canlı olacaktır.

8)     Her kitap size yeni hayatlar, yeni insanlar, bambaşka karakterler hakkında yeni bakış açıları kazandıracak. Bu sayede empati yeteneğiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir kişi olacaksınız.

9)    İnternet mi çekmiyor daha kötüsü elektrik mi yok. Bu gibi durumlar kitap okuyanlar için sorun değildir. Çünkü onlar mum ışığında bile keyifle kitaplarını okuyabilirler.

10)    Kitap okumak sayesinde odaklanma sorununuz neredeyse tamamen ortadan kalkacaktır.

11)    Eğitimini aldığınız ya da çalıştığınız belirli bir alanda düzenli okumak ise size uzmanlık kazandıracaktır.

12)    Sürekli kitap okuyan insanlara hediye almak da oldukça kolaydır. Çünkü böylece sevdikleriniz size kitap alacak hem siz hemde onlar çok mutlu olacaktır.

13)    Kitap okumak yaratıcılığınızı artmasına neden olacaktır.

14)    Kitaplar elbetteki dekorasyon malzemeleri değildir. Ama ben kitaplardan daha dekoratif bir nesne de daha düşünemiyorum. Dolayısıyla evinizi dekore etmek için başka bir ürüne ihtiyaç duymayacaksınız.

15 )  Yeni tanıştığınız biriyle ilk randevunuz ve birbirinizi tanımaya çalışıyorsunuz. Karşınızdaki kişi "kitap okumam/okumayı sevmem" derse, daha fazla zaman kaybetmeye gerek yoktur. O kişi sizin için sınıfta kalmıştır.

16) Çok okumanın sayesinde sohbet açabileceğiniz bir dünya konu başlığınız olacaktır.

17)  Yaşadığınız hayat sizin ve kitap okumak sayesinde hayatınızda ne istediğinizi en azından ne istemediğinizi daha iyi biliyor olacaksınız.

18)  Yoğun ve yorucu bir günün ardından sevdiğiniz bir kitaptan bir bölüm ya da birkaç şiir okumak stresinizi azaltmanıza birebirdir.

19)   Kitap okurken belki evinizdeki küçük bir odada olabilirsiniz. Fakat zihninizde oluşacak olan hayal diyarlarında belki kıtalar aşacak, belki de zamanın ötesine geçip geçmişte veya gelecekte bilinmez uygarlıklara doğru seyehata çıkacaksınız.

20)  Düzenli okuma alışkanlığı sizi öz-disiplini daha güçlü biri yapacaktır.

21)  Düzenli kitap okumak belki de normal şartlarda hiç tanıma şansına erişemeyeceğiniz farklı kültürleri öğrenme fırsatı verecektir.

22) Bu durum sizin daha çok para kazanmanızın da anahtarı olacaktır.

23) Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli olarak kitap okumak hafızayı güçlendiriyor.

24) Ayrıca hafızanızda her duruma uygun düşen alıntılara sahip olursunuz. Bu sayede sosyal medyada çok fazla yapılan kişi ve sözleri hakkında yanlış paylaşımları yapmamış. Hatta birçok kişinin bilmediği paylaşımlar yapacansınız.

25) Kitap okumak size hayatınızı değiştirmek veya hayatınıza yeni bir yön vermek için yardımcı olacaktır.

26) İyi bir okur olmak yalnızlık ile ilgili olumsuz düşüncelerinizi ortadan kaldıracak. Hatta size yalnızlığınızı sevdirecektir. Çünkü aslında kitaplar varken asla yalnız değilsinizdir.

27) Son olarak yukarıda saydıklarımın hiçbiri gerçekleşmese bile, kitap okumak başlı başına şahane bir şeydir. Çünkü bizatihi kitaplar şahane şeylerdir.

Yorumlar