Kamburluk Nedir? Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kamburluk omurganın sürekli olarak öne eğilmesi ile ortaya çıkan ortopedik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Genelde ergenlik dönemlerde bu rahatsızlık duruş bozukluğundan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bir ilaç tedavisi bulunmayan kamburluk rahatsızlığı için yapılabilecek egzersizler bulunmaktadır.
Kamburluk Nedir? Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kamburluk her zaman direkt olarak kendini gösteren bir rahatsızlık değildir. Bazen duruş esnasında fark edilmeyen küçük bir eğrilik ilerleyen dönemlerde çok daha görünür bir hale gelecektir. Sürekli olarak yanlış duruş şekilleri ile sırt veya boyun kısmındaki boşluklar dolmaya başlar ve kamburluk yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Bel kısmındaki kaslar da kamburluğun etkisi ile zamanla daha güçsüz bir hale gelmeye başlar.

 Kamburluğun Ortaya Çıkış Sebepleri

Kamburluk insanlar arasında karşılaşılabilen duruş bozukluklarından biridir. Genelde sırt eğriliğinin 50 cm’nin üzerine çıkması olarak da tanımlanabilen kamburluğun birden fazla sebebi olduğu söylenebilir. Kamburluğa neden olan durumlar;

•         Omurganın dış etkenlere maruz kalması ve dejenerasyon yaşaması
•         Omurga kırıkları
•         Kemik erimesi
•         Tüberküloz ve omurga enfeksiyonları
•         Kanser teşhisleri
•         İyi huylu tümör belirtileri
•         Yanlış duruş şekilleri
•         Felç rahatsızlığı

Kamburluk farklı nedenlerden kaynaklanabilse de en çok duruş şekline dikkat etmemekten ortaya çıkmaktadır. Özellikle ergenlik çağındaki çocukların dik durmak yerine sürekli olarak öne eğilmesi, yürüyüş, duruş ve oturuş pozisyonlarına dikkat etmemelerinden kaynaklanmaktadır.

Kamburluk Tedavisi Var Mıdır?

Kamburlukta tedavi için herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak çeşitli fizik tedavi ve korseler yardımı ile başlangıç safhasında düzeltilebiliyor. Tedavi sürecinde çok etkili olan üç farklı egzersiz vardır. Bunlar: köprü egzersizi, kobra egzersizi ve plan egzersizidir. Gelişme çağında olan gençler için kamburluğu düzeltme adına korse kullanımı önerilmektedir.

50 cm olan eğriliklerde düzelme konusunda çeşitli gelişmeler sağlanabilse de 60 cm üzerinde olan kamburluk için yalnızca fizik tedavi egzersizleri yeterli olmuyor. Eğrilik 70 dereceyi bulduğunda ise cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Kamburluk tedavisinde kullanılan korseler az olan kamburluk tedavilerinde son derece etkilidir. Bu korseler vücudun dik durmasını sağlayarak kamburluğun artmasını önlediği gibi rahatsızlığın boyutunu da azaltacaktır.

Yorumlar