FRENGİ HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Frengi hastalığı bir bakteri çeşidi olup cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Frengi hastalığının yayılmasındaki en büyük sebep olarak ilişkilerde homoseksüelliğin artış göstermesi etken olmuştur. Frenginin bulaşmasında en etkili yol cinsel ilişkidir.
FRENGİ HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Frengili bir hastadan sağlıklı bir kişiye rahatlıkla geçer. Vücutta herhangi bir yara varsa buradan mikrop hemen vücuda girer. Hatta öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür. Aynı şekilde frengili bir anne adayından bebeğe de bulaşma ihtimali vardır.

Geçen mikrop doğmamış bebeğin ölü doğmasına sebebiyet verir. Frengi belirtileri olarak bakteri kan yoluyla vücuda girer. Ve mikrop en fazla 20 gün içerisinde çıban şeklinde yaraya dönüşür. Hastalık tedavi edilmezse mikrop vücuda hızla yayılmaya başlar. Yorgunluk, eklem ağrıları, döküntüler ortaya çıkar. Beraberinde kilo kaybı ve iştahsızlık başlar.

Frengi tedavisinde erken tanı önemlidir. Özellikle cinsel yolla bulaştığı şüphesi varsa mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Doktorun verdiği penisilin tedavisi ile tedavi başlatılır. İlaç dozu, kullanma süresi doktor tarafından belirlenir. Bu dozların kullanımı çok önemlidir.

Tedavi süresince bakterinin miktarı kontrol edilir. Kısa sürede de bulaşıcılık etkisi azalır. Frengiden korunmak için ilişkide prezervatif kullanmak ve tek eşlilik tedbirlerin başında gelir. Çok eşli cinsel beraberlik hastalık bulaşma riskini arttırır. Biseksüel ilişkiden, anal ve oral ilişkiden uzak durulmalıdır.

Frengi Hastalığı Evreleri Neerdir?

Birinci evre bulaşan mikrobun vücuda sessizce yayılma yer bulma dönemidir. Küçük ve ağrısız bir şekilde yara oluşumu başlar ve ikinci devreye geçer. İkinci evrede deride kırmızılıklar başlar, ellerde, ayaklarda, sırt bölgesinde oluşur. İkinci evreden sonra sessiz bir dönem başlar ki bu da gizli devredir. Hastalık sinsice ilerlemeye devam eder. Üçüncü evre ise artık tedavi edilmeyen frengi hastalığı sinirlere, beyine, eklemlere, kalbe zarar vermeye başlar.

Frengi Hastalığı Tanısı

Frengi hastalığında bir fizik muayene şarttır. Genital bölge ve makat bölgesi mutlaka kontrol edilmelidir. Cinsel yolla bulaşan bütün hastalıklar bu bölgelere yerleşir. Cinsel yolla bulaşma bu sebeple aktiftir.

Frengi hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Edilmezse hastada ciddi rahatsızlıklar ardı arkasına gelmeye başlar. Zira frengi bakterisi hızla çoğalır. Frengili bir hasta tedavi esnasında bile cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Zira bu dönemde bile partnerine geçme durumu vardır.

Bakteriler hızla yayıldıkça olan durum artık sinirlere olan baskıdır. Bu da beyin, gözler, kalp, kemik, eklemler üzerinde ciddi hasarlardır. Körlük, felç ve ileriki durumlarda ölüm seçenekleri vardır. Frengi hastalığı riskleri olarak cinsel ilişki dışında kan nakillerinde de son derece dikkatli olunmalıdır.

Yorumlar