DÜNYANIN EN ZEHİRLİ HAYVANLARI HANGİLERİDİR?

Dünya üzerinde çok sevimli bizi varlıklarıyla mutlu eden hayvanlar olduğu gibi varlıklarından oldukça korktuğumuz ve bizi ürketen hayvanlardan mevcuttur. Bunlardan bazıları ise korkutucu olmasalar bile oldukça tehlikelidir. Bugün sizlere genel olarak Avustralya’da yani çok şükür ki bizlere oldukça uzakta yaşayan dünyanın en tehlikeli on zehirli hayvanından bahsedeceğim.

Bu hayvanlar derecelerine göre en yüksek olandan en düşük olanına doğru ilerlersek,
DÜNYANIN EN ZEHİRLİ HAYVANLARI HANGİLERİDİR?
1-Kutu Denizanası (Box Jellyfish):
Belki inanmayacaksınız ama dünyanın en zehirli hayvanı bu denizanasıdır. Bugüne kadar bilinen rakamlarla 5567 kişi bu denizanasının zehri yüzünden hayata veda etmiştir. Denizanasının zehri kişinin kalp, sinir sistemi ve derisine saldırmaktadır.

24 tane gözü olan ve vücudunda altmış adet zehirli dokungaç bulunan bu denizanası türünün ürettiği zehir normal bir denizanasına göre üç yüz elli kat daha fazladır. Saldırgan bir hayvan değildir.

Uyguladığı zehir genel olarak savunma amaçlı olsa da bu durum zehre maruz kalan kişiye otuz dakika içinde müdahale edilmez ise öldüreceği gerçeğini ne yazık ki değiştirmemektedir. Daha çok Asya ve Avustralya kıyılarında görülmektedir.

2-Zehirli Ok Kurbağası (Poison Dart Frog):
Kurbağa lafını görünce belki inanmamış olabilirsiniz ama bu hayvan dünyanın en zehirli hayvanları arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu 2,5 cmlik minik canlı ona dokunduğunuzda dört yüz farklı tür alkali zehri yaymaya başlar. Bu zehir kana karıştığı anda bir dakika içinde kişinin ölmesine neden olmaktadır. Hatta şöyle söyleyeyim derisindeki zehir yüz elli insanı aynı anda öldürebilecek güce sahiptir. Yapılan araştırmalarda bu zehre bir sinek ve karınca türünü yiyip vücudunda bileşenlerle birleştirerek ürettiği düşünülen ve yüz yetmiş beş adet belirlenmiş türü bulunan bu kurbağacık Kolombiya ve çevresinde yaşamaktadır.

3-Mavi Halkalı Ahtapot (Blue Ringed Octopus):
Büyük Mavi Halkalı Ahtapot (Hapalochlaena lunulata), Mavi Halkalı Ahtapot (Hapalochlaena) cinsinin 3 türünden biri olup ölümcül derecede bir zehre sahiptir. Bilindik ahtapotlara göre oldukça minik bir yapıda yaklaşık bir golf topu büyüklüğündedir. Ama zehri boyutuna göre oldukça güçlüdür. Şöyle ki vücudunda bulunan zehirle dakikada yaklaşık yirmi altı insanın ölümüne neden olabilir. Bu tehlikeli ahtapot Japonya’dan Avustralya’ya kadar olan bölümde yaşamını sürdürmektedir.

4-Mermer Yüzeyli Salyangoz (Cone Snail):
Bakmayın onun bir salyangoz türü olduğuna listemizde en zehirli dört hayvandan biridir. Yani o sizin bildiğiniz salyangozlardan değildir. Çok az zehir taşısa da bu zehrin bir damlası yirmi insanı öldürecek güçlüdür. Artık tamamı ne kadar canlıyı öldürür varın siz düşünün. Bu salyangoz türü genel olarak tuzlu sularda yaşar.

5-Büyük Patron (Inland Taipan):
Indland Taipan yılanı bütün yılanlar içinde zehri en etkili yılandır. İsminin anlamı Çincede büyük patron anlamına gelmektedir. Yılanların patronu da diyebileceğimiz bu yılan oldukça büyük, hızlı ve zehirlidir. Zehrine maruz kaldığınızda felç edip kasların zayıflamasına neden olur. Ayrıca zehri kan pıhtılaşmasını da önleyerek kişinin kan kaybından ölmesine neden olur. Üç türü bulunan bu yılan türü bir ısırığı ile yüz yirmi insanı öldürebilecek güce sahiptir.

6-Taş Balığı (The Stonefish):
Japonların “Sashimi” adlı oldukça pahalı yemeklerinin yapımında kullanılan bu balık türü dünyanın en zehirli balığıdır. Tropik sularda yaşayan bu balık ismini taşa benzemesinden dolayı almıştır. Taşa benzerliğinden dolayı çok kolay saklanabilen ve görünmeyen bu canlının üzerine bastığınız anda veya değdiğiniz anda sizi komaya sokup öldürebilecek bir güce sahiptir. Bu balık türü Hint ve pasifik okyanusunda görülmektedir.

7-Ölüm Avcısı (Death Stalker):
Ülkemizde Adıyaman ve Urfa’da görülen bu akrep türü orta doğuda yaygın olarak görülmektedir. Sarı renginden dolayı ona sarı akrepte denilmektedir. Bir kişiyi soktuğu an komaya sokup felç olmasına ve tedavi edilmediği takdirde bir saat içinde ölmesine neden olan bu akrep oldukça tehlikeli bir hayvandır.

8-Huni Ağ Örümceği (Sydney Funnel):
İki üç cm boyundaki bu örümcek dünyanın en zehirli örümceğidir. Toprağın altına tünel biçiminde ördüğü yuvasının girişine huni şeklinde bir ağ örer bu yüzden Sydney halkı bu örümceğe Huni ağ örümceği adını vermiştir. Bu örümceğin gözü oldukça karadır. Üstelik 2 metreye kadar sıçrayabiliyor olması onu daha da etkili hale getirmektedir. En tehlikeli dönemi ocak ve mart ayı olan örümceğin zehri otuz dakika içinde öldürücü etkiye sahiptir.

9-Kara Mamba (Black Mamba):
Anavatanı Afrika olan bu yılan dünyanın ikinci en uzun yılanı olan bu yılan türü aynı zamanda oldukça saldırgan ve zehirli bir yılandır. Genel olarak 2,5 metre civarında olan yılanın zaman zaman 4-5 metreye kadar uzadığı bilinmektedir. Oldukça hızlı olan bu yılan saatte 20 km civarında bir hıza ulaşabilmektedir. Kara mamba yılanının bir tek ısırığı yüz insanı öldürebilecek kadar zehir içerir. Kara mamba bu zehirle ölüm oranı yüzde yüz olan tek yılan olma unvanını da taşımaktadır.

10-Kral Kobra (King Cobra) :
Listemizin son hayvanı olan Kral Cobra yılanı 9 kg ağırlığında ve 6-7 m uzunluğunda dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Güneydoğu Asya’dan Hindistan’a kadar çok geniş bir yaşam alanına sahip olan bu Kral Cobra yılan yiyici olarak da tanımlanmaktadır. Bu adını küçük yılan ve küçük memelilerle beslenmesinden almaktadır. Bu yılan türü listemizin son sırasında olsa da zehri yirmi insanı öldürecek güçtedir.

Yorumlar