DOGO ARGENTİNO ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Köken: Arjantin
Boy erkek: 60-68 cm Boy dişi :60-65 cm
Kilo erkek: 40-45 kg Kilo dişi :35-40 kg
Ortalama yaşam süresi: 10-12 yıldır.
Renk : Beyaz

Dogo Arjantin cinsi köpeğin türü 1920’li yıllara dayanmaktadır.Arjantin’de Nores Martinez isimli kişinin çalışmaları sayesinde hem bekçi hemde av köpeği olarak geliştirilmiş bir köpek cinsidir. Bu köpek cinsinin kökeninin Güney Afrika’ya kadar dayandığı ve ırkının aslında günümüzde soyu tükenmiş bir köpek olarak bilinen Alona isimli köpek türüne dayandığı düşünülmektedir. Fakat yinede bu konuda tam bir netlik söz konusu değildir.
DOGO ARGENTİNO ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI
Köpeğin üreticisi olan Nores Martinez bu köpeğin safgan özelliklerini alabilmesi için yoğun uğraşlar vermiştir. Bu ırkın kayıtlara geçme tarihi 1973 tarihinde gerçekleşmiştir.Bu köpek cinsi resmi olarak kayıtlara geçtikten beş yıl sonra Avusturya’ya  getirilerek Avrupa’da tanınması sağlanmıştır.
Bu köpeğin yetiştirilme amacı belli zaman sonra ne yazıkki değiştirilmiş ve dövüş köpeği olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bu sebeble Dogo Arjantin cinsi köpek türünün birçok ülkede beslenmesi ve yetiştirilmesi yasaklanmıştır.

Dogo Arjantin, Türkiye’de çok fazla yetiştirilmemekle birlikte yinede bazı kişilerin oldukça beğenisini toplayan bir köpek türüdür.Bu beğeninin en büyük sebebi atletik ve kaslı vücut yapılarıdır.Oldukça güçlü çene yapıları ve dişleri vardır.

Göz renkleri ela veya kahverengidir.Burun kısımları daima siyahtır.Gögüs kısımları derin ve geniştir. Kısa ve sık tüyleri genel anlamda beyaz renktedir. Uzun kulak yapıları ve kuyrukları vardır.Fakat kulakları henüz yavru oldukları dönemde kesilip dik kalmaları sağlanır.Bu şekilde daha sert bir ifadeye sahip oldukları düşünülmektedir.

Dogo Argentino Özellikleri

Bu köpek türü son derece akıllı ve sahiplerine oldukça bağlıdır.Bu nedenle müthiş bir bekçi köpeği olmuşlardır.Çocuklarla araları oldukça iyidir ve onlarla oyun oynamayı severler.Sahipleri tarafından sevilmeye ve öpülmeye bayılırlar.Eğitilebilir köpeklerdir.

Fakat onları eğiten kişinin kesinlikle sert ve kurallar konusunda net olmaları gerekmektedir. Fakat bu eğitim için en uygun zaman henüz yavru oldukları zamandır.İleri dönemlerde asabi tavırlar sergileyebilirler.Bu köpek türü diğer köpek türleri ile ancak henüz yavruyken birlikte büyürse iyi geçinebilirler.Aksi durumda iyi geçinemezler.Sosyalleşme bu ırk için fazlasıyla önemlidir.

Dogo arjantin cinsi köpek türü küçücük bir alanda bile egzersiz ihtiyacını giderip mutlu olur.Bu nedenle apartmada çok kolay bakılabilmektedir.Küçük bahçeli bir evde onu oldukça mutlu edecektir.Sıcak iklimleri sever.Bu nedenle soğuk olan havalarda kesinlikle kapalı yerde bulunmaları gerekir.Çok az sağlık problemleri olur.Tüylerinin kısalığı yüzünden orta düzeyde tüy dökerler.Özel bir kötü koku içermezler.Tırnaklar iyi temizlenmelidir.Ayrıca günlük egzersiz ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır.

Yorumlar