AROMATERAPİ NEDİR?, KULLANILAN UÇUCU YAĞLAR NELERDİR?

Aromaterapi, vücudumuzun fiziksel olarak sağlığını koruyabilmek veya onarmasını sağlamak amacıyla bitkilerden yararlanılarak elde edilen uçucu yağlarla yapılan doğal bir tedavi şeklidir.
Aromaterapi esnasında kullanılmak için oda sıcaklığında eriyen bu yağlar uçucu yağlara eterik yağ ya da esans olarak tanımlanmaktadır.
AROMATERAPİ NEDİR?, KULLANILAN UÇUCU YAĞLAR NELERDİR?
Aromaterapinin istenen sonucu vermesi için doğru yağın kullanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle bu yağlar kişinin cilt tipine, rahatsızlığına göre özenle seçilirler.

Aromaterapide kullanılan yağların uzmanlara göre beş bin yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Bu da bize bir kez daha insanoğlu için kokunun geçmişten geleceğe daima çok önemli olacağını göstermektedir.

Aromaterapide kullanılan yağlar nelerdir?

Yasemin: Özellikle benim gibi yaseminin egzotik kokusuna bayılanların çok seveceği bu yağ enerji verici özelliği ile bilinmektedir. Ayrıca rahatlatıcı etkisi olan bu yağ doğum sonrası oluşan lohusa depresyonuna da iyi geldiği bilinmektedir.

Lavanta: Bir diğer kokulu yağlardan biri olan lavanta uykusuzluk, baş ağrısı, böcek ısırıklarına ve yaralara karşı tedavi edici özelliği vardır. Ayrıca yine lavanta yağını badem yağı ile birlikte kullandığınızda güneş yanıklarına iyi gelir.

Okaliptüs: Soğuk algınlığı, öksürük ve ağrıların giderilmesi için okaliptüs yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca okaliptüs yağının uyarıcı etkisi de bulunmaktadır.

Buhur-günlük ağacı: Bu yağ müthiş bir gevşetici ve sakinleştiricidir. Aynı zamanda solunum problemine de iyi gelmektedir. Yine bu yağın yaşlanma geciktirici olduğu da bilinmektedir.

Öküzgözü (sarıpapatya): özellikle elma kokusunu sevenlerin bayılacağı bu elmamsı kokulu yağ sinirleri yatıştırarak yıpranmaya karşı iyi gelmektedir. Bazı kişiler bu yağı saç rengini açmak içinde kullanırlar. Bu yağı hassas teni kişiler hiç korkmadan kullanabilirler.  

Bergamot: Anti depresan ve antiseptik özelliği bulunan bu yağ ayrıca iyi bir sıkılaştırıcıdır. Bu yağı yağlı ve akneli cilde ve yağlı saçlara sahip olanlar kullandıklarında bu sorunlarına çözüm getirmiş olurlar.

Sardunya: Antidepresan özelliğinden dolayı depresyona karşı kullanılan bu yağ ayrıca idrar söktürücü özellikler içermektedir. Bu yağın diğer bir özelliği de böceksavar olarak kullanılmasıdır.

Neroli: Öncelikle kuru ciltler için tercih edilen bu yağ uykusuzluğa ve sinirli olma durumuna karşı iyi gelmektedir.

Defne: Yemeklerimizde de kullandığımız defne yaprağından elde edilen bu yağ iştah problemlerine ve sindirime iyi gelmektedir. Defne yağının diğer bir yararı da ezik yaralanmalarına, kes ve eklem ağrılarına karşı geçirici özelliği bulunmasıdır.

Mercanköşk: Vücudu ısıtan bu yağın yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bağ ağrılarını ve uykusuzluğu giderici olan bu yağ regl ağrılarını gidermek içinde kullanılmaktadır. Bunun dışında egzersiz sonrası uygulanarak egzersizden kaynaklı ağrıların da giderilmesini sağlar.

Çay ağacı yağı: Çıbanları ve sivilcelerini yok eden bu yağın mantar öldürücü iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Aloevera: Kesikler, sıyrıklar ve küçük yanınlar yüzünden oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. Ayrıca bu yağ peptik ülser ve bağırsak problemi yaşayan kişilerde de kullanılmaktadır.

Biberiye: Romatizma ağrılarına iyi gelen biberiye yağının zihin açıcı özelliği vardır. Ayrıca bu yağ şampuanların içine ilave edilerek saç ve aç derisi bakımı yapılmasını da sağlamış olur.

Aromaterapinin ne kadar yararlı etkileri olsa da açık yarası olanlarda, kanser hastalarında, ameliyattan sonra altı ay geçmeden ve varisli bölgelerde, eklem ve deri iltihabı olan kişilerde uygulanmamalıdır.

Yorumlar