AERODİNAMİK BİLİMİ KISACA NEDİR?

Aerodinamik, gazların mevcut hareketlerini ve gazlar içerisinde hareket eden cisimlere etkilerini, hareket eden cisimlerin şekillerini inceleyen bilim dalıdır. Aerodinamik, mekaniğin bir kolu olarak da kabul edilmektedir.

Herhangi bir maddenin hava içerisindeki hareketine etki eden birçok kuvvet vardır. Bu kuvvetler “Aerodinamik kuvvet “olarak tanımlanır. Bu mevcut havanın içinde istediğimiz şekilde hareket edebilen şekillere de “Aerodinamik şekil” adı verilmektedir. Havanın içinde bulunan gösterdiği direnç kanunlarına ulaşmak adına izlenen iki yol vardır. Birinci yolda cisimler hava içinde hareket ettirilir. İkinci yolda ise sabit duran maddelerin üzerine hava yollanarak bu etki incelenir. Bu incelemeler genel olarak laboratuvar ortamında yapıldığından daha çok ikici yol tercih edilmektedir.
Aerodinamik, daha çok deneye bağlı bir bilimdir.  Aerodinamik kuralları iki farlı şekilde hesaplanmaktadır. Hesap ve teorilerle tespit edilenler, tecrübelerle hesaplanır veya tecrübelerle bulunan ölçmeler ve neticeler üzerine yeni teoriler inşa edilir.
AERODİNAMİK BİLİMİ KISACA NEDİR?
Aerodinamiğin “Tecrübe aerodinamiği “ olarak kabul edilen bölümünün en önemli deney aracı rüzgâr tünelidir. Şöyle ki deneyleyecek olan otomobil, uçak, roket, bina, hatta köprü modelleri önce rüzgâr tünelinde denenir. Denenecek olan model rüzgâr tüneli içinde hava akımına maruz bırakılır. Ve o ortamda yaşanılan deneyim doğrultusunda modele aerodinamik biçimler verilir. Ve en sonunda doğru olan biçim gerçeğe uyarlanır. Günümüz teknolojisi sayesinde ses hızının üzerinde akım hızlarında bile çalışabilen rüzgâr tünelleri yapılmıştır.

Aerodinamik denildiği zaman akla ilk olarak uzay çalışmaları ve havacılık gelmektedir. Hâlbuki günümüz dünyasında oldukça geniş kitlede aerodinamik çalışmaları yapılmaktadır. Bunların en başında otomobil ve inşaat gelmektedir. Kullandığımız otomobillerin az yakması ve rüzgâra dayanıklılığı bu testlerden geçirilerek bulunur. Aynı şekilde gökdelenler, köprüler yapılırken de bu testler uygulanıp çıkan sonuçlar doğrultusunda inşaatlar yapılır.

Bunların dışında hava kirliliğine hava akımlarının etkisinin büyük olduğu ispatlanmış olduğundan geleceğe yönelik şehir planlamasında Aerodinamik ölçümler ve kurallar göz önünde bulundurularak yapılmaya çalışılmaktadır.

AERODİNAMİK bilimi akım hızlarına ve kullanış alanına göre bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölümler;

•    İç ve dış aerodinamik
•    Levha üzerindeki akım
•    Akım hızlarına göre aerodinamik
•    Aerodinamik profil, olarak sıralanmaktadır.

Yorumlar