Sürüngen hayvanların özellikleri nelerdir

Sürüngenler omurgalı hayvanlar sınıfından olmak üzere bir çok türü vardır. Ayaklı ve yılan,  gibi ayakları olmayan sürüngen sınıfındaki bu hayvanlar yumurtlayarak çoğalmaktadır.
Sürüngen hayvanların özellikleri

Sürüngen hayvanların özellikleri kısaca nelerdir

Sürüngenler yaşadığı iklime göre uyum sağlar ve hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Yer yüzündeki canlıların tek amacı hayatta kalmak için mücadele vermeleridir değilmi insanlar bile yaşamak için çalışır çırpınır neyse gelelim asıl konumuza sürüngenler akciğer solunu yaparlar. İç döllenme görülür üreme ve çoğalmaları ise yavrulara yumurtadan çıkar çıkmaz doğaya ayak uydurma özelliği verilmişdir yavru bakımı yapmazlar. Sürüngenlerin kalplerini merak eden varsa kalpleri 3 odacıklıdır kalplerinde temiz ve kirli kan taşırlar aynı zamanda vücutlarında da kirli ve temiz kan dolaşır. Kirli kan akciğerde temizlenir.

Gelişme sönemlerinde deri değişimi yaparlar yani gömlek değişimi görülmektedir. Sürüngenlerin çoğu soğuk kanlı hayvanlardır örnek verecek olursak en başta yılan diye biliriz. Pulla kaplı vücutları yaşadığı iklime uyum sağlar pulları sayesinde tehlikelerden korunmuş olurlar.
Yaşadığımız bölgelerde bir çok sürüngen hayvanla karşılaşırız özellikle kertenkele, yılan ve böcekler gibi sürüngenler evet gerçekten çok soğuk canlılardır görüldüğünde küçükte olsa insanın tüylerini diken diken yapmaları yetiyor değilmi.

Hiç yorum yok