Ses kaydının icadı ve ses kayıt cihazını kim buldu

Ses kayıt cihazını kim buldu? ses kayıt cihazını kim icat etti? Her şeyin bir ilki vardır değilmi evet arkadaşlar her şeyin bir ilk buluşu yani icat edilme süreci vardır tarihte bir çok bilim insanı günümüzde faydaldığımız bir çok şeyi icat etmiş ve insanların kullanımıa sunmuştur. Tarihten bu yana icatlar geliştirilerek son teknolojik halini almaktadır. Önemli ola geliştirilmesi değil her zaman söylerim önemli olan ilk buluştur. İlk buluş sonrası geliştirmek üzerinde yapılan deneylerle daha kolaydır. Ses kayıt cihazının icadı ise bulunuşundan bu yana geliştirilmiş artık elektronik bir çok eşyada ses kayıt sistemi görüntülü ve görüntüsüz kullanılmaktadır. Dediğim gibi ilk buluş herşeyden önemli ses kayıt cihazını Thomas Edison 1877 de buldu 1847-1931 yılları arasında geliştirdiği söylenmekte günümüzde ise en başta akıllı telefonlarda yaygın kullanılmaktadır.
Ses kaydının icadı

Ses kaydının icadı ve gelişimi

''Thomas Edison Fonograf" ya da daha yaygın olarak "gramofon" diye adlandırılan bu aygıt ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler halinde kaydediyordu. Edison makinesini denemek için önce ahizeye "Merhaba" diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Bu mekanik-akustik kayıt yöntemi1920'de elektrikli sistemlerin ortaya çıkmasına kadar sürdü.''
Gelişimi ise ''Bant kayıt sistemlerini geliştirmek içinse, magnetik ilkeleri kullanıldı. Bu sistemler, 1935'te magnetik plastik şeridin devreye girmesiyle, ardından da 1960'larda mikroelektroniğin kullanılmasıyla, büyük bir ticari başarı kazandı''.

Günümüzde kullandığımız ses kayıt cihazları ilk Thomas Edison tarafından bulunmuş sonra geliştirilerek son halini almıştır. Günümüzde geliştirilmiş ses kayıt cihazlarına örnek verecek olursak Video kamera, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, gazetecilerin kullandığı özel ses kayıt cihazları gibi bir çok örnek verebilir.
Bilim insanları icat etmek için çalıştığı bir şeyle yıllarca uğraşmış ve buluşunu dünyaya göstermiştir sizlerde bir şeyler icat edebilir inanların yararına suna bilirsiniz yapmanız gereken ilk önce inanmak ve sabırla çalışmaktır.

Hiç yorum yok

İlgili Yazılar