Havyar nedir? havyar nasıl elde edilir?

Havyar neredeyse dünyanın en pahalı menüsüdür. Bir çok kişi havyar adını çok duymuştur fakat ne görmüş ne de yemiştir. Evet herkezin yiyebileceği bir yiyecek olmadığı kesin çünkü en pahalısının fiyatı kilogramına göre 1000 tlye ve üzerine çıkmakta ucuzu ise 100 ile 500 tl arasında değişmekte tabi kalitesine göre fiyatları oynamaktadır. En pahalısı değimiz havyar Hazar Denizi’nden çıkartılmaktadır. Beluga havyarı en değerli yani en pahalı olanıdır.
Havyar nedir?

Havyar nedir?

Balıkların yumurtasına havyar denir her balığın yumurtasıda yenmemektedir çeşitli balıklardan elde edilir Mersin balığı, adi mersin, çiroz ve havyar edilen diğer türdeki balıklardan elde edilmektedir. Kısaca belli balıkların havyarı tüketilmektedir diğer balıkların yumurtası belkide küçük olduğundan pek tercih edilmiyordur.

Havyar nasıl elde edilir?

Havyar üretimi yagınlaşmaktadır ülkemizde de üretimi yapılmaktadır havyar elde edilecek balıklar yakalanır ve balık canlı haldeyken içindeki yumurtalar alınır sonra balığın karnı dikilip dekrar salınır böylece bir balıktan yaklaşık 3-4 defa ve 15 kg ya kadar havyar elde edilebilir. Yani balığın canlı olması önemlidir çünkü balıktan başka havyar elde edilmektedir.

Havyar yüksek enerji ve protein içerdiği için cilt bakım kremlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle cilt kırışıklığına ve kuru ciltler için cildi besler kırışıklıkları giderir havyar sayesinde temiz prüzsüz ve sağlıklı cilde sahip olunur. Faydası oldukca önemli ve ancak zengin kişilerin tüketeceği yemek olduğu için yapacak bir şey yok belki leride zengin olursak tadına bakarız diye düşünen kişiler var olsada yine de havyarın ne olduğu bilinmesi gerekir değilmi.

Hiç yorum yok

İlgili Yazılar