Tembel hayvan (miskin) nedir, özellikleri nelerdir

Bu yazımda sizlere dünyanın en yavaş hayvanı 6 türe sahip olan tembel yani miskin hayvan hakkında bilgiler paylaştım. Buz devri filminin serisinde SİD karakteriyle güldüren bu canlı gerçek hayatta da çok sevimlidir.

Dünyanın en yavaş hayvanı olarak bilinen miskin hayvan olarakta bilinen boyları 50 ve 55 cm uzunluğunda memeli hayvan türüdür. Orta ve güney Amerika’da yaşarlar günümüzde bazı filmlerde miskin hayvan karakteri canlandırılmıştır. Buz devri olarak bilinen animasyon filminin serisinde SİD karakteri olarak canlandırılmaktadır. Çokta sevimli filmi izlettiren karakter desek yalan olmaz herhalde. İlginç canlılardır çok yavaş haraket ederler bir dakikada en fazla yol katettikleri mesafe yarım metredir bu kadar yavaş bir hayvan vahşi doğada av olmaktan kendilerini nasıl koruyorlar düşündürücüdür.
Tembel hayvan (miskin) nedir
Üç parmaklı tembel hayvan (Bradypus tridactylus) çoğunlukla Brezilya, Paraguay ve Arjantin’deki ormanlarda bulunur. İki parmaklı tembel hayvan (Choloepus didactylus) ile Hofman iki parmaklı tembel hayvan (Choloepus hoffunanni) Venezüella, Brezilya ve Peru ormanlarında yaygındır.
Eklemiş olduğum video da yoldan karşıya geçmek isteyen tembel hayvana yardım eden hayvan severin bu hayvanı arabaların ezmesini önlemek için eliyle karşıya geçirmesini izleyebilirsiniz.

Tembel hayvan (miskin) ve özellikleri nelerdir

Bu hayvanlar çok yavaş haraket ederler 6 türe sahip memelidir. Gebelik süresi 6 aydır. Sindirim sistemleri yavaş olduğu için hemen açıkmazlar az yiyecekle uzun günler yemek yemeden hayatta kalabilirler. Tembel oldukları için adıda miskin olarak kalmıştır. Yaşamlarının çoğunu uyuyarak geçtiği için tembel hayvan olarak bilinmektedirler. Günlerinin çoğu zamanını uyuyarak geçirirler ortalama 15 ila 18 saat uyurlar. Kas dokuları zayıftır. Resimde gördüğünüz gibi burunları küçük olup, gözleri büyüktür. Vücudları tüylü ve tüyleri ters uzayan canlılardır. 12-15 yıl yaşarlar hatta  40 yıla kadar yaşayabilmekteler ancak her hangi bir yırtıcı hayvana veya insan yırtıcılara av olmazsa bu kadar sene yaşamaktalar. Tüyleri ve yavaş haraket etmeleri sayesinde düşmanlarından korunmak için kamufle olurlar.

Ağaç diplerinde ve ağaç tepelerinde yaşarlar genelde yuvalarını ağaçların diplerine ve tepelerine yaparlar. Ağaç tepelerinde uzun süreler besin almadan vakitlerini geçirebilirler bir hafta veya bir ay kadar boşaltım için yere inmezler. Miskin hayvanların özelliklerinden birisi de ağaç tepelerinde ters olacak şekilde durabilirler.
Üç parmaklı ve iki parmaklı tembel hayvan olarak 6 türe sahiptirler. Genelde yanlız yaşarlar ve geceleri aktif olurlar. Meyveler, yapraklar ve tomurcuklar ile beslenirler. Ara sıra böcek ve diğer küçük hayvanlarda yerler.
Dünyanın en yavaş hayvanı olarak bilinen bu hayvanlar tembel olduğu için adıda miskin yani tembel hayvan olarak kalmıştır. İlginç oldukları için ve haraketleri çok yavaş olduğu için sevimli hayvanlardır. İnsanlarda bu hayvanları çok sevmektedirler fakat bazı caniler avlamaktan geri kalmıyor para için herşeyi yapan bu insanlar hayvanların türü bitermi bitmezmi diye düşünmezler bende bu kişileri burdan kınıyorum.

Hiç yorum yok