Reklam Alanı

Öksürük neden olur ve nasıl geçer

Öksürük bir çok nedenden kaynaklanır toplumda hafife alınsada aslında hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Bu yazımızda; Öksürük nedir, nedenleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler sizler için hazırladık okuyup bilgilenebilirsiniz.

Göğüs, boğaz ve karın boşluğunda oluşan rahatsılık sonucu ortaya çıkar. Öksürüğün farklı çeşitleri vardır. Kuru, boğmaca ve balgamlı öksürük olarak genelde üç çeşit olarak görülür .

Öksürük çeşitleri ve nedenleri nelerdir

Kuru öksürük; Balgamsız olur, nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanması.
Boğmaca; Gırtlak veya hava borusunun tahriş olması, ciğer şişmesi veya astımdan kaynaklanır. Bu çeşit öksürükte pek az balgam görülür nöbet şeklinde gelir.
Balgamlı öksürük; Bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberküloz'un bir işareti olabilir. Sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker.
Balgamlı öksürük; Bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberküloz'un bir işareti olabilir.

Tedavisi, nasıl geçer

Her hangi önemli bir hastalığa bağlı değilse bıldırcın yumurtası, pekmez gibi bazı doğal yöntemler öksürüğü azaltabilir. Sürekli kesilmeyen öksürüklerde yapmanız gereken ilk önce doktora gitmektir. Doktorunuzun yazdığı ilaçlar sayesinde kısa zamanda atlatabilirsiniz her hangi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa tedavisi ona göre yapılır sizde geç kalmamış olursunuz.

Hiç yorum yok