Kan vermenin faydaları nelerdir

Kan vermek deyince aklımıza hep soru işareti gelir acaba ben kan verebilirmiyim verirsem kilo alırmıyım, saglığımı olumsuz etkilermi, kan vermekten çok korkuyorum verirsem acaba bana bir şeyler olurmu diye bunlar gibi bir çok neden aklımıza gelir vee vaz geçeriz aslında kan vermek demek hayat kurtarmak demektir. Toplumda olumsuz bazı söylentiler kulaktan kulağa yayılmıştır yıl 2015 ve biz halen biliçsiz şekilde davranmaya devam ediyoruz. Bazen çeşitli radyolarda kan anonsu yapılır herkez duyar ama çoğunluk kulak asmaz belkide vereceğimiz bir ünite kan sayesinde bir hayat kurtarabiliriz elimize geçen fırsatları iyi değerlendirelim kesinlikle kan vermekten korkmayalım ayrıca verdiğimiz kanla sağdece karşı tarafa faydalı olmuyoruz vücudumuza okadar çok faydası varki saymakla bitmiyor bunlardan en önemliside her hangi bir hastalığımız varmı yokmu ücretsiz olarak öğrenmiş oluruz. Artık daha bilinçli ve duyarlı bir toplum olmak zorundayız kesinlikle bize zararı yoktur. Bazı kişiler kan veremez zaten gittiğiniz sağlık kuruluşunda verebilirmiyiz veremezmiyiz bizleri yönlendiriyorlar bize düşen sağdece sağlık kuruluşuna gidip başvurmak kalıyor neyse bakalım bize kan vermenin ne gibi faydaları varmış ve kimler kan verebilir birde her hangi yan etkisi varmı okuyalım.

Kan vermenin vücudumuza ne gibi faydaları vardır

Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşıma katıldığı için, kan bağışı yapan kişi daha dinç ve canlı olur.
Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır.
Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
Kan bağışı yapan kişi  her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz, Kan grubu taramasını ücretsiz olarak yaptırmış olur.
Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Kimler kan verebilir

Yaş: 18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.
Erkekler, en sık 2 ayda bir; kadınlar ise, en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler.
Vücut Ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.

Kan vermenin yan etkisi varmı

Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri kesinlikle yoktur.
Gördüğünüz gibi herhangi yan etkisi yoktur artık korkmadan gönül rahatlığıyla bağış yapabiliriz değilmi.
Kaynak: zaman sağlık

Hiç yorum yok