Beyin kanaması neden olur?

Beyin kanaması her yaşta görülmektedir!

Sıcak havalarda öğlen saatlerinde yani güneşin tam kızgın olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini uzmanlar belirtmektedirler. Beyin kanamasını en çok sıcak etkilediği için beyin kanamasından korunmak için dikkat etmeliyiz aşırı stres ve sıcak sağlıgı olumsuz yönde etkilemektedir.
Bugün izlediğim haberlerde beyin kanamalarının çoğunluğu sıcak havalar ve stresten kaynaklandığını duydum özellikle aşırı sıcak havalarda dışarı çıkılmaması gerektiğini belirten uzman hekimler strestende uzak durulması gerektiğini söylemektedirler. Aşşağıdaki belirtiler eğer şidetli ve ilk defa görülürse kesinlikle doktora başvurmamız gerekmektedir. Burda yazdığım bilgiler insanları bilinçlendirmek amaçlıdır ben doktor değilim yazarım fakat insanlara faydalı olacak bilgileride paylaşmak zorundayım.

Beyin kanaması neden olur ve nedenleri

Kafa travması. 50 yaşın altındakilerde yaralanma en yaygın beyin kanaması nedenidir. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon beyin kanamasına neden olur. Anevrizma. Kandaki zayıflama duvarda şişlik yapar bu beyinde kanama yapar ve felce yol açar. Kan damarında anormallikler. Kan damarlarındaki zayıflıklar. Amiloid anjiyopati. Kan damarlarındaki anormallikler yüksek tansiyon yapar Kan ve kanama düzensizlikleri. Hemofili ve orak hücre kansızlığı her ikisi de kan plaket seviyesini azaltır. Karaciğer hastalığı. Bu durum genel anlamda kanamayla ilişkilidir. Beyin tümörleri beyin kanamasına yol açabilir.
Beyin kanaması nasıl olur video'yu izleyelim

Beyin kanamasının başlıca belirtileri

Bulantı, kusma, Baş ağrısı, Uyuşukluk veya herhangi bir yerini hareket ettirememe, Bilinç kaybı, Konuşma ve anlama zorluğu Denge kaybı, Yutkunma zorluğu, Okuma ve yazma zorluğu, Uykuya eğilim, Yüzde çarpılma, Konuşmanın etkilenmesi gibi belirtiler gösterebilir.
Sizde bu belirtiler varsa eğer kendinizden şüpheleniyorsanız kesinlikle beklemeyin vakit kaybetmeden doktora başvurun şüpheniz aklınızda ve içinizde kalmasın gidin muayene olun rahatlayın varsa bir sorun unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Hiç yorum yok