Topuk dikeni neden olur, tedavisi nasıldır?

Topuk dikeni nasıl geçer

Düz taban ayakkabı topuk dikeni sebebi olabilir! Düz taban ayakkabı giymenin ayaklarımıza zararı olduğu gibi topuk dikeni oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçimi çok önemli her ayakkabı ayaklara iyi gelmemekte yani ayakkabı seçiminde fiyatı değil sağlığı düşünmemiz gerekmektedir. Topuk dikeni tedavisi için ne yapmalıyız aşşağıda uzmanların önerilerini dikkate alırsak ayaklarda oluşabilecek topuk dikenini önlemiş oluruz vede oluşan rahatsızlıkları basit eğzersizlerle tedavi edebiliriz.
Topuk dikeni belirtisi en başta sabahları hissedilen topuğun iç tarafında basma zorluğu topuk dikeni habercisidir.
Nedenleri ise aşırı egzersiz, uzun süre ayakta kalma, kilo alma veya düz ayakkabı giyme topuk dikeni sebepleri arasında.
Topuk dikeninin tedavi edilmezse kronikleşebilir eğer tedaviye erken başlanırsa şikayetler kısa sürede geçebilir. Topuk dikeni basit egzersiz ve yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebilir.
Peki nasıl tedavi edilir ve nasıl geçer? Ayaklarınızı önünüze uzatarak, oturun. Bu hareket sırasında dizi düz tutun. Havluyu ayağınızın etrafına yerleştirip, havlu ile asılarak ayağınızı vücudunuza doğru çekin. Ayağınızın altına tenis topu veya konserve kutusu koyup çevirerek masaj yapın. Bu önerileri dikkate alarak ayak sağlığını korumuş oluruz unutmayın ayaklar bizi taşıyan en önemli organlarımızdır.

Hiç yorum yok