MS (Multipl skleroz) nedir, belirtileri nelerdir

MS yani Multipl skleroz hastalığı araştırmalara göre tedavisi sağdece hastalığın ilerlemesini geçiktirmek için kullanılıyor yani hastalık tamamen kaybolmuyor. Bu hastalığa yakalananlarda görülen belirtiler aşşağıda verilmiştir. MS 25-40 yaş arasında erişkinlerde ortaya çıkan ve beyin-omurilik içerisindeki bazı hücrelerin kılıflarının hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Resimde gördüğünüz gibi hasar gören sinir liflerinin çevresindeki arızalı sinir kılıflarını görüyoruz. Beynimiz ve merkezi sinir sistemini bir çok elektrik kablosunun bulunduğu bir santrale benzetirsek, bu santraldeki kablolardan birinin soyulması sonucu etrafa elektrik kaçağı olması sorun yaratacaktır. MS hastalığını bu şekilde düşünebilirsiniz.

MS hastalığı nedir

Beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin, emirleri iletmeye ve birbirleriyle iletişim kurmaya yarayan uzantılarının etrafında “miyelin” kılıflar mevcuttur. MS’te bu kılıflara karşı bağışıklık sisteminin saldırısı söz konusudur. Bu saldırılar sonucu hasarlanan kılıflar tekrar kendini yenileme yoluna gider. Bu dönemde hastanın klinik belirti ve bulguları büyük oranda düzelir. Hasarlı bölgeler MR’da plak olarak ortaya çıkar ( MS’teki tek MR bulgusu tipi plak değildir). Ancak tekrarlayan saldırılar sonucu kalıcı hasar da olabilir.

MS hastalığı belirtileri nelerdir

MS hastalığının en belirgin belirtileri kol, bacak veya yüzde uyuşma ve karıncalanma hissi, yürümede dengesizlik, kol veya bacaklarda güç kaybı, ağrılı veya ağrısız bir gözde görme kaybı veya çift görme, koordineli hareketlerde bozulma, halsizlik ve konsantrasyon azlığı her dört MS hastasının birinde, ilk sorun görme bozukluğu ile başlar.
Hastalarda görme bulanıklığı ile beraber gözde ağrı olur.
Kas spazmları, kaslarda sertlik, titremeler ve eklemlerde ağrı
Aşırı yorgunluk veya halsizlik
Baş dönmeleri
Ellerde titreme
Konuşma bozukluğu
Ciltte karıncalanma veya uyuşma
Duygusal sorunlar, depresyon ve kaygı bozukluğu
MS hastalarında sebepsiz ağlama ve gülme atakları görülür.
Son olarak yakın zamanda şarkıcı serdar ortaç ın bu hastalığa yakalandığını duymuştuk kronik bir hastalıkır ilerleme hızı kişilere göre değişmekte erken tedavi edilirse hastalığın ilerlemesi geçiktirilebilir evet uzmanların açıklamaları bu şekilde sağlıkı bir hayat dileğiyle.

Hiç yorum yok