Akciğer sönmesi hakkında bilgi

Akciğer sönmesi (pnömotoraks) hastalığı hakkında bilgi

Bu hastalık, akciğer ile göğüs duvarı arasında hava birikmesiyle oluşuyor. Geçtiğimiz günler de ünlü hakemlerimiz den birisi olan cüneyit çakır gençlerbirliği karabükspor maçını yönetirken ikinci yarıda rahatsızlanıp müsabakayı tamamlayamamıştı rahatsızlığı akciğer sönmesi olarak ortaya çıkmıştı. Cüneyit çakır la birkez daha gündeme gelen bu hastalık hakkın da bilgi paylaşmaya karar verdim akciğer sönmesi nedir ve belirtileri nelerdir okuyalım.

Akciğer sönmesi nedir

Akciğer sönmesi göğüs kafesi ile akciğer arasında yer alan özel kılıf alanın hasar görmesi sonucu akciğerin etkisini kaybetmesi rahatsızlığıdır. Akciğer zarı olarak adlandırılan bu plevra zarı havasız bir alan olmaktadır. Bu alan sayesinde akciğer nefes alıp verme sırasında rahat bir şekilde balon gibi şişebilmektedir. Plevra zarı sürekli şişkin kalarak akciğerin rahat şişmesini sağlamaktadır. Plevra zarının içerisinde bulunan kaygan sıvı sayesinde akciğer rahat bir şekilde işlevini yerine getirmektedir. Bu yapıda yırtılma vb. nedenlerden ötürü bir hasar meydana gelmesi akciğer sönmesine neden olmaktadır.

Akciğer sönmesinin belirtileri

Akciğer sönmesine neden olan plevra zarının yırtılması belirli bir hastalığa bağlı olmamakla birlikte daha çok hastanın yanlış egzersiz hareketleri sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı akciğer hastalıklarıyla birlikte akciğer sönmesi hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Akciğer sönmesinin bu ana nedeninin yanı sıra göğüs ağrıları, nefes darlığı, astım, KOAH gibi rahatsızlıklar gösterilmektedir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Akciğer sönmesi erken müdahale edilmezse solunum yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Not: Hastalık belirtilerini kendiniz de hissediyorsanız mutlaka doktora başvurunuz.

Hiç yorum yok