Sol Gögüs Agrısı Neden Olur

Göğsün Sol Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir

Göğüs bölgesindeki ağrıların birçok nedeni vardır, ancak bunlardan korkutacak olanlar kalp ve akciğer ile ilgili olanlardır. Kalple ilgili olan ağrıların da çeşidi vardır ve göğüs bölgesinde hissedilen ağrıların%5'inden daha azının nedeni kalp kaynaklıdır. Kalp krizi belirtisi olan ağrılar, daha çok göğüs ön bölgesinde yaygın bir alanda olup boyna ve sol omuza doğru yayılır ve künt vasıflıdır. Bir noktada veya batıcı karakterde değildir. Bazen virüslerin neden olduğu miyokardit (kalp kası iltihabı ) ve perikardit te (kalbi saran zar) göğüs bölgesinde ağrıya neden olur. Akciğerlerle alakalı göğüs ağrılarında ise genellikle nefes alıp vermekle ağrıda artma, nefes darlığı, öksürük, balgam gibi yakınmalar da eşlik eder.
Göğüs bölgesinde hissedilen ağrıların yaklaşık olarak%90'ı kas-iskelet sistemi ile alakalı ağrılardır. Bu tip ağrıların genellikle yeri iyi lokalize edilir ve parmakla tam şurası ağrıyor diye gösterilebilir. Aynı zamanda bu ağrılar kısa süreli ve batıcı karakterde de olabilirler. Ayrıca fazla yemek, midede şişkinlik ve reflüye (ağza acı su ve yemek gelmesi) neden olabilir ve göğüs bölgesinde ağrı hissine neden olabilir. Bir dahiliye doktoruna başvurmanızı ve yapılacak muayene ve tetkiklerinize göre (EKG, akciğer filmi, kan tahlilleri ve kan tahlilleri) tanı ve tedavinizin düzenlenmesi önerilir.

Diğer Nedenler

Stres
Fazla kilo
Diyabet
Uykusuzluk
Sigara
Alkol
Görüldüğü gibi göğsün sol tarafında ağrı pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Sağlık koşullarınıza bağlı olarak bu ağrıların neden olduğunu, diğer belirtilerle birlikte değerlendirerek belirleyebilirsiniz. Örneğin gaz probleminiz varsa bu ağrıların gaza bağlı olarak görülmesi ya da reflü nedeniyle yemek borusuna çıkan mide asidinin ağrıya yol açması ihtimali kalp krizinden daha yüksektir. Ancak hayati organlardan biri olan kalp çevresinde yaşanan ağrılar ciddiye alınmalı ve tekrarlayan ağrılar için doktora gidilmelidir.

Hiç yorum yok