Behçet hastalığın da erken tanı ve tedavinin önemi

Behçet hastalığı en çok Türkiye de görülen bir hastalıktır.Diğer adı ise ipek Yolu hastalığıdır.Bu hastalık ülkemizde bin kişiden 4 dünde behçet hastalığı görülüyor.Erkekler ve kadınlarda görülen hastalık erkekler de daha ağır geçiyor kalıcı görme kayıplarına neden oluyor.

Behçet hastalığının belirgin belirtileri şunlardır

Ağız içi ve genital bölgede tekrarlayan ülserler, ciltte kırmızı, ağrılı şişlikler, sivilceler, gözde kızarıklık ve bulanık görmeye yol açan ataklar dır.

Erken tanı ve tedavi istenmeyen sonuçları önlemede her hastalık gibi bu hastalıkta da çok önemlidir.

Etkileri nelerdir

Erken müdahale edilmezse gözde katarakt oluşumu, kalıcı görme kayıpları ve körlüğe kadar ilerleyebilir. Hastalığın diğer organ sistemlerini de etkileyebilir.Eklem, toplardamar ve atardamarlar, beyin ve bağırsak tutulumu gibi. Hastaların yaklaşık yarısında oluşan göz tutulumunun en önemli özürlülük nedeni olduğuna ve başta erkek hastalar olmak üzere yüzde 25 oranında ciddi görme kaybı ile sonlanabilir.Göz tutulumu Behçet hastalığının en önemli organ tutulumlarından biridir. Hastalığın seyri boyunca hastaların yüzde 30-70'inde ortaya çıkar. Göz tutulumu genellikle hastalığın ilk yıllarında görülür ve erkeklerde kadınlara göre daha sıktır. Uzun dönemde tekrarlayan ataklar sonucu katarakt gelişimi, kalıcı görme kayıpları ve körlük gerçekleşebilir.Yani anlayacağımız erken tanı ve tedavi çok önemli.

Hiç yorum yok