Grip Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır

Grip öksürük ve hapşırıklar ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması sonucu etkili olur. Ayrıca hasta kişiler ile direkt temas edilmesi de bulaşıcı etkiye sahiptir.Grip en çok öksürük ve hapşırıkla bulaşıyor.

Grip en çok kimlere bulaşır

Stres, aşırı yorgunluk, beslenme yetersizliği olanlar, kronik kalp ve akciğer hastalıkları olanlar, gebeler, öğrenciler, bağışıklık sistemi bozulmuş olanlar, salgın sırasında kalabalık yerlerde zaman geçirmek durumunda olanlara daha çok bulaşır.
Hasta kişilerden etrafa saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğinde olması bulaşıcılığı daha da artırmaktadır. Bu nedenle grip evde iş yerinde, okullarda, kreşlerde, toplu taşıma araçlarında çok kolaylıkla bulaşır. Grip ve nezle çoğunlukla birbirleri ile karıştırılır. Grip, ‘influenza’ adı verilen bir virüsle bulaşır

Grip belirtileri

Ani olarak 39 derecenin üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlar. Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Grip tedavisi

Grip hastalığının tedavisi ortaya çıkan belirtilerin iyileştirilmesine yöneliktir. Ateşin düşürülmesi, burun akıntısının giderilmesi, halsizlik ve kırgınlığın giderilmesi şeklinde tedavi düzenlenir. İlaç kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Gripte korunmanın yollarından biri de aşılanmaktır.
Mutlaka grip aşısı yaptırılmalı 65 yaşından büyük kişiler. Şeker (diyabet) hastaları. Astım hastaları. Kronik akciğer hastaları. Kronik kalp ve damar sistemi hastaları. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler. Huzurevi, bakımevi vb ortamlarda yaşayanlar. Yukarıdaki risk grubunda yer alanlarla yakın temasta olanlar ve 50-64 yaş arası bireyler. Sağlık personeli. Huzurevi, bakımevi ve benzeri yerlerde yaşayan personel. Hamile bayanlar(4 aylıktan itibaren). HIV ile enfekte kişiler. Sık seyahat edenler. Gribin tıbbi ve ekonomik olumsuz etkilerinden korunmak isteyen kişiler.
Grip aşısının yüzde 70 etkili olur.Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün koordinasyonu ile bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirilmekte ve aşının tipi de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erişir. Eğer aşının içerdiği virüs tipleri salgınlara neden olan virüs tipine benzerse, sağlıklı erişkinlerde yaklaşık %70 oranında etkilidir.

Hiç yorum yok