Sağlıklı Şekilde Nasıl Kilo Alınır

Eğer kilo almak istiyorsanız kilo almak için hızlı kilo alma yöntemlerini denemeyiniz.Sağlıklı bir şekilde kilo almalısınız önce uzman hekime danışmalısınız.Hızlıca kilo alayım derken hızlıca öle bilirsiniz yani sağlığınızdan olabilirsiniz.Kilo almak için sağlıklı beslenmelisiniz herşeyi zamana bırakıp normal şekilde kilo almanız sizin için en hızlı yöntemdir sağlık herşeyden önemlidir bilinçsiz yapılan bir şeyin telafisi olmaya bilir sakın unutmayın.

Kilo almak için neler yapılmalı

Öncelikle zayıflığın nedeni araştırılmalı. Eğer kişi hormonal nedenlerden dolayı zayıfsa, mutlaka hormon tedavisi yapılmalı. Eğer zayıflık beslenmeden kaynaklanıyorsa, beslenme alışkanlıklarının değişmesi gerekir.
Beslenmeden kaynaklanan zayıflık için anahtar rolü, tıpkı aşırı kilo gibi düzenli diyet ve egzersiz oynar.
Çok yaşanılan bir başka yanılgı da, aşırı zayıf kişilerin kilo alabilmek için yağlı besinleri tercih etmesidir. Oysa kilo almak isteyenlerin diyetinde yer alan kalorilerin, yağlı bazlı değil, karbonhidrat ve protein bazlı olması gerekir. Diyette yer alacak proteinler vücuttaki kas kütlesini korurken, karbonhidratlar kilo almak için gereken enerjiyi sağlar. Ayrıca seçilen karbonhidrat kaynaklarının glisemik indeksleri de düşük olmalı. Glisemik indeksi yüksek, bal, reçel gibi karbonhidratlar, kan seviyelerinde ani sıçramalar yaparak, yağ halinde depolanmalarına yol açar.

En sağlıklı kilo aldıran gıdalar

Bir kilo alma diyeti; protein, karbonhidrat, özellikle kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı ya da esansiyel yağlar açısından zengin gıdalar içermelidir. Genellikle, günlük kalori alımının yaklaşık yüzde 50'sini proteinlerden almalısınız, yaklaşık yüzde 40 karbonhidrat ve yaklaşık yüzde 10 yağ (sağlıklı yağ). Aşağıda kilo almaya çalışanların diyetlerine dahil edebileceği, en sağlıklı kilo aldıran 10 yiyecek sıralanmıştır.
Kırmızı Et: Kırmızı et, en zengin protein kaynaklarından biridir. Proteinleriyle birlikte, birçok önemli vitamin ve mineral de içerir. Son derece zayıf insanların kilo alması ve kas kütlesi kazanması için yararlı olabilir. Yağsız sığır eti özellikle bu amaç için uygun olabilir.
Yumurta: Yumurtanın diğer bir önemli besleyici protein kaynağı olduğundan bahsetmeye gerek bile yoktur. Yumurta, proteinden başka A, D ve E vitaminleri gibi önemli besinleri de içerir. Tüm bunlar yumurtayı iyi kilo aldıran yiyeceklerden biri yapıyor.
Kahverengi Pirinç: Kahverengi pirinç sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Kahverengi pirinç, tam tahıllı bir gıdadır ve beyaz pirinçten daha besleyicidir. Karbonhidrat ve proteinle birlikte vitaminler, özellikle B vitaminleri, demir ve magnezyum gibi mineraller içerir.
Kuru Yemiş: Kaju, fıstık, ceviz, badem gibi kuru yemişler protein, lif, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Ayrıca yüksek kalori içerir. Bu yüzden zayıf insanlar, sağlıklı yağları yeterli miktarda alabilir ve kilo alma diyetlerine birkaç kuru yemiş dahil ederek kalori alımını artırabilirler.
Balık Yağı: Balık yağı omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 esansiyel yağ asitleri, sağlıklı bir şekilde iltihaplanmayı azaltmak ve kilo almak için yardımcı olabilir. İyi birer omega-3 esansiyel yağ asidi kaynağı olarak kabul edilen balıklar somon, ton balığı, uskumru, morina ve alabalıktır. Bunlar iyi kilo aldıran gıdalardan bazıları olarak kabul edilmektedir.
Sağlıklı Yağlar: Diyetinize sağlıklı yağlar eklemek, kilo almak için en etkili yollardan biridir. Sağlıklı yağlara örnek olarak sızma zeytinyağı ve kanola yağı sayılabilir. Bu yağlar tekli ve çoklu doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.
Keten Tohumu: Keten tohumu sindirim sistemi sağlığı için gerekli olan besleyici lifler bakımından en önemli kaynaklardan biridir. Aynı zamanda protein açısından zengindir ve omega-3 yağ asitleri içerir.
Az Yağlı Süt Ürünleri: Süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri, gerekli proteini almak için gayet yararlıdır. Yoğurt, kilo almak için çok önemli olan sindirim sistemi sağlığını artırabilen dost bakteriler içerir.
Kinoa: Kinoa en besleyici tahıllardan biri olarak kabul edilir. Kinoa'daki protein ve lif içeriği birçok hububatta olduğundan daha yüksektir. Kinoa protein, vitamin ve mineral deposudur. Sağlıklı bir diyete dahil edebileceğiniz, sağlıklı kilo almak için tüketebileceğiniz yiyeceklerden biridir.
Meyve Suyu: Meyve suları yoğun karbonhidrat içeren başka bir kaynaktır ve bu yüzden kilo almaya çalışırken herkes için harika bir besindir. Kola veya soda gibi sağlıksız içecekler yerine meyve suyunu tercih edebilirsiniz. Meyve suları aynı zamanda yüksek kalori içerir ve kilo almak için bir yardımcı olabilir.

Bir kilo alma diyetinde bulunabilecek diğer gıdalar

Kilo almak için tüketebileceğiniz yukarıda bahsedilen en iyi 10 gıdaya ek olarak, bir kilo alma diyetine eklenebilecek başka besinler de vardır. Sağlıklı yiyecekler sadece vücut ağırlığını artırmaz, aynı zamanda diyetinizi daha besleyici hale getirir. Kilo almak için tüketebileceğiniz önemli gıdalara örnek olarak; yulaf ezmesi, kepekli ekmek, mısır, simit, granola, kepekli makarna, hindi ve tavuk, baklagiller, tofu, patates, tatlı patates, avokado, yer fıstığı, soya ve soya ürünleri, fıstık ezmesi, brokoli, bezelye gibi sebzeler, çilek ve diğer meyveler verilebilir.Böylece iyi kilo aldıran bazı gıdalarla nasıl kilo alabileceğinize kısa bir bakış yapmış olduk. Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmekle birlikte, daha sık yemek yiyin (günde 5 ya da 6 öğün), stres düzeyinizi azaltın, geceleri yeterli bir süre uyuyun ve uygun bir egzersiz programı uygulayın. Direnç egzersizleri ve ağırlık kaldırma egzersizleri kilo almaya çalışanlar için iyi olabilir. Ayrıca, eğer doktorunuz izin verirse kilo almak için takviyeler almayı düşünebilirsiniz. Eğer çok çalışmanıza rağmen kilo almakta başarısız oluyorsanız, doktorunuzla ve diyetisyeninizle konuşmayı düşünün. Bazı insanlar altta yatan bir sağlık sorunu ya da kronik hastalık nedeniyle kilo almakta başarısız olabilir. Böyle bir nedenle kilo alamadığınızı düşünüyorsanız, lütfen bir tıbbi muayene yaptırın.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için tavsiyeler

İnsan kesinlikle kilo alıcam diye düzensiz beslenmeye başlamamalıdır. Bu yöntem kilo aldırsa bile alınan kilo bir işe yaramıyacak, sadece karında bir şişlik meydana getirecektir.
Kişi hergün 3 ana öğün, 3 ara öğün olucak şekilde günde 6 öğün beslenmelidir. Öğünlerin atlanmaması çok önemlidir.
Yemekten önce spor yapılmalıdır özellikle yürüyüş, koşu, şınav, mekik yapılmalıdır. Bu hem iştahı açar hem de alınan kilonun sağlıklı bir şekilde alınmasını sağlar.
Süt ve süt ürünlerine, et mobile gambling ve et ürünlerine ağırlık verilmelidir.
Tüketilen karbonhidrat miktarı artırılmalıdır.
Süte bal, şeker, pekmez, reçel ilave ederek içebilirsiniz.
İçecekler yemek esnasında değil, yemekten 30 dk önce veya 30 dk sonra içilmelidir.
Asitli içecekler yerine taze meyve suları tüketilmelidir.
Yatmadan önce yemek yenmelidir veya herhangi bir tatlı yenmelidir.
Yemeklerden sonra tatlı yenmelidir.
Kilo alıcam diye çok yağlı yemekler yenmemelidir. Yağ ile alınan kilo sağlıksız bir kilodur.
Fındık, fıstık, badem, ceviz vb. tüketilmelidir.
İçine şeker katılarak yoğurt yenmelidir.
Hergün yumurta yenmelidir.
İştahsızlık durumlarında açlığa göre değil, öğün saatlerine göre beslenilmelidir.
Yiyecekler haşlama, fırında pişirme, buğulama, ızgara yapma yöntemleri ile hazırlanmalıdır.
Katı yağlar yerine sıvı yağlar tercih edilmelidir.

Kalori hesaplaması yapın

Her şeyi sayınız not ediniz. Zayıflamak için kalori ölçümü ve kalori cetvellerinden faydalanmak oldukça önemli bir gereksinimdir. Kilo almak için de yedik içtiğimiz besinlere ve yiyeceklerin kalori cetvellerini bilmeye ve bir nevi kalori hesabı oluşturmaya ihtiyaç vardır. Hesap kitap olmadan yapılan kilo alma çalışmaları genelde ne yedip içtiğimizi bilmememizden dolayı sekteye uğrar. Ölçüm ve sayım sadece yenilen içilen besin ve yiyeceklerin kalori miktarlarının ölçümüyle sınırlanmamalıdır. Aynı zamanda kilo aldırıcı egzersizlerde ne kadar kalori harcadığımızı da bilmeliyiz.

Bol yemek yiyin

Sağlıklı kilo almak için elbette olmazsa olmaz tavsiye, yemek yemektir. Tabi bunu ne bulursanız yiyin anlamında söylemiyoruz. Bol yemek yiyin demekle anlatılmak istenen şey, sağlıklı kilo alabilmek için gerekli olan besinlerden azami derecede faydalanmanızdır. Şişmanlamanın da sağlıklısı ve sağlıksız olanı vardır. Eğer hızla kilo almak için doymuş yağ asitlerince zengin bitkisel ve hayvansal besinlerle beslenirseniz, kilo alırken diğer yandan da kalp damar hastalıklarına ve diyabet gibi sistemik – metabolizma hastalıklara davetiye çıkarırsınız. O nedenle yağlı yiyecekleri yemeden bol miktarda besleyici sebze meyve et ve süt ürünlerini tüketmeye bakın. Günlük 6 öğün yemek yerseniz kilo almak için iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Kırmızı et (yağsız olacak), Sebze, meyve, peynir, süt yumurta, tereyağı, yoğurt gibi besinlerle beslenerek kilo almak için gerekli olan beslenme yöntemini oluşturmuş oluyoruz. Günlük 4 büyük su bardağı süt ve 3-4 taze meyveyi tüketmeyi kilo almak için ihmal etmemeliyiz. Öğün atlamak veya geçiştirmememiz sağlıklı bir biçimde kilo alma hususunda oldukça önemlidir.

Ağırlık çalışmaları yapın

Kilo aldıran yiyeceklerden beslenmemiz neticesinde fazla kalorilerin vücutta bir şekilde depolanacağını biliyoruz. Bu fazla kiloların yağ mı yoksa adale mi olarak depolanacağını, kilo aldıran egzersizler yaparak bizler belirleyebiliriz. Dambıl, halter, veya bedenimizi alet ederek şınav mekik gibi egzersizlerle bir yandan vücudumuzu zinde tutacağız. Diğer yandan da yediğimiz fazla yiyeceklerin yağ olarak depolanmasına engel olarak kas a dönüştüreceğiz. Kas olarak dönüştürülen kilolar daha kalıcı ve sağlıklı bir kilo alma yöntemi olarak göze çarpar. Ayrıca aşırı yağlanmadan kaynaklanan kilo alma meselesinin sağlık sorunları gibi büyük bir riskini de elimine etmiş oluruz.

Kilo alma çalışmalarını ve egzersizlerini uzun zamana yayın

Kısa sürede alınan kilolar vücudu hazırlıksız yakaladığı için genelde göbek, basen, kalça, kasık, baldır, omuz ve kollarda bölgesel yağlanmaya neden olur. Bu durumda da bir de bölgesel zayıflama yöntemleri uygulamak zorunda kalabiliriz. O nedenle kilo alma çalışmalarımızı yavaş ve sindirerek gerçekleştirmeliyiz.

Bol sıvı tüketin

Kilo verme ve zayıflama diyetlerinde hep bol su tüketimini sizlere tavsiye ettik. Kilo almak için de su tüketmeniz çok önemlidir. Kilo alma için metabolizma faaliyetlerinin eksiksiz ve kusursuz yerine getirilmesi önemlidir. O nedenle su gibi metabolizma için her şey demek olan bir maddeyi soframızdan eksik etmemeliyiz.

Uykunuzu tam alın

Uykusuz kalmak vücut fonksiyonlarını bozar ve metabolizma faaliyetlerini sekteye uğratır. Uykusuzluk, vücut için bir stres kaynağıdır. Stresli ortamlarda ise vücudumuz kilo alamaz. Nasıl kilo alırım veya nasıl kilo alınır sorusunun önemli bir cevabı da bolca uyuyarak kilo alınabilir olsa gerek.

Hiç yorum yok