Nanenin Faydaları Nelerdir

Nanenin Sağlımıza Katkıları ve Faydaları

Nanenin meyve ve sebzeler kadar vücuda sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. İster yemek pişirirken isterseniz çiğ olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tükürük bezlerinin çalışmasını sağlar. Damak temizleyici olarak görev yapar.Astım ve soğuk algınlığı sorunu solunum bozuklukları sorununuz için çözüm oluşturmaktadır.Başınıza nane yaprağı ile yapılan masajın çok etkili sonuçları görülmektedir.Nane aynı zamanda bulantı içinde çözüm oluşturmaktadır. Alkollü alkolsüz içeceklerde, kozmetik- ilaç sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.Sindirim sistemi üzerinde adeta yatıştırıcı etkisi vardır. Hazımsızlık sorununuza iyi gelir. Mideyi yatıştırıcı özelliği vardır.Saman nezlesi ve mevsimsel alerjilerin önüne geçmektedir. Kanser tedavisinde fayda göstermektedir.Vücuttaki besinleri enerjiye çevirme özelliği bulunmaktadır. Ağız içi bakterilerin ölmesine yardımcı olmaktadır. Dil ve diş temizliğine yardımcı olmaktadır.Nane uyarıcı etkisi ile zihinsel uyanıklık sağlamaktadır. Çayını içebilir; yağını vücudunuza rahatlıkla uygulayabilirsiniz.Sıcak su ile nefes olarak çekebileceğiniz gibi merhem gibi naneyi uygulama fırsatını da değerlendirebilirsiniz.Nane yağı aynı zamanda güçlü bir antiseptik ve anti kaşıntı özelliğe sahip yağ olarak kullanılabilmektedir. Nane suyu da iyi bir cilt temizleyicidir.Cildi yatıştırıcı ve kaşıntı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda sivilceleri azaltıcı özelliği bulunmaktadır.İyi bir gevşetici ve tıkanıklık giderici olarak bilinmektedir.Halsiz, depresif, endişeli ve bitkin olduğunuz zaman nane yağı size çok iyi gelmektedir.Nane yağı meme ucu çatlaklarına iyi gelmektedir.
Özet
* Hazmı kolaylaştırır.
* Gaz söktürür.
* Karaciğer yetersizliğini giderir.
* Safra akışını düzenler.
* Mide ağrılarını keser.
* Bağırsak spazmını giderir.
* Nefes almayı kolaylaştırır.
* Astım, grip, bronşit ve öksürükte faydalıdır.
* Sinirleri kuvvetlendirir.
* Sükunet verir.
* Heyecanları ve korkuyu yatıştırır.
* Kusmaları önler. Bulantıya iyi gelir.
* Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır.
* El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Sinirsel kalp çarpıntılarını keser.
* Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir.
* Anne sütünü artırır.
* Adet kanamalarının düzenli ve ağrısız olmasını sağlar.
* Sütle şişen memelerin şişini indirir.
* Soğuk algınlığında faydalıdır.
* Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur.
* İdrar söktürür.

Naneyi kim tüketmemeli

Nane, çay olarak, ülkemizin çoğu yöresinde keyifle içilir. Belki de bu kadar fazla tüketildiği içindir ki, “onu kimler tüketmemeli” sorusunu sormakla işe başladım. 2000’li yılların başında “naneyi kimler tüketmemeli” sorusunun yerine, “naneyi ne zaman ve hangi şikâyetlere karşı kimler tüketmeli” sorusunu sordum. Şüphesiz ki, onun da bir yaradılış nedeni var.
İlk bir yılın sonunda naneyi tanımaya başladım, radyasyona ve fazla güneş ışığına maruz kalanlar onu bol tüketmeli. Yaz aylarını kuvvetli güneş ışığı altında geçiren-lere, cep telefo-nuyla fazla konuşan-lara, röntgen ve MR (emar) cihazlarıyla sürekli çalışanlara taze nane tüketmelerini tavsiye ederim. Karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT veya ALP) yüksek olanların veya siroz veya da karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların ölçülü tüketmelerini tavsiye ederim.
Kadınlarda tüylenmeye karşı nane kürü
Kadınlarda tüylenmeye karşı ve östrojen hormonu yükseltilmesi için:
Bir ay boyunca öğlen ve akşam öğünlerinden on dakika önce  bir tatlı kaşığı (4-5 gram) taze nane tüketilir ve şikâyetin seyrine göre dönem dönem uygulanır. 

Hiç yorum yok