Uzun Süre Suda Kalan Ellerimiz ve Ayaklarımız Neden Buruşur

Uzun Süre Suda Kalan Parmaklar Neden Buruşur,Suda Çok Kaldığı Zaman Ellerimiz ve Ayaklarımız Neden Buruşur?
Denizde uzun süre kaldığımız zaman ellerimiz ve ayaklarımız büzüş büzüş olur buruşur bunun sebebini sizlerin bilmesi için bu konuda yer almaktadır.Şimdi yazımızı okuyalım.
Vücudumuzun bazı kısımları gözle zor görebileceğimiz tüylerlerle kaplıdır.Bazı kısımlarda gözümüzle görebileceğimiz tüylerle kaplıdır.
Tüy ve kılların dibinde 'sebum' adı verilen yağ bezleri vardır. Bunların çıkardığı yağ, su geçirmez keratin bir tabaka oluşturur ve suyun derimizden içeri girmesini önleyerek derimizi yumuşak tutar.
Belki de en çok kullanılan yerler olmaları nedeni ile vücudumuzda sadece parmak uçlarımız ve tabanlarımızda kıl veya tüy yoktur. Dolayısı ile koruyucu keratin tabaka da yoktur. Ayrıca parmaklarımızın uçları ve ayaklarımızın tabanları kalın bir deri tabakası ile kaplanmıştır.
Parmaklarımızın uçları ve tabanlarımız suyun altında belli bir süre kalıp iyice ıslanırsa, osmos denilen daha sulu bir maddenin daha koyu bir maddenin içine girişi sonucunda derimizin altına su girer ve bu su burada kendine yer bulmak ister. Ancak buradaki kalın derimizin genleşerek bu suya ayırabileceği fazla yeri olmadığı için suda kalan ellerimiz büzüşür.
Örnek olarak da şunu vere biliriz.Yazın çok sıcak havalarda yollardaki asfaltlarda olduğu gibi eğilir, bükülür yani büzüşür.Ellerimizin ve ayaklarımızın uzun süre suda kaldığı zaman büzüşme nedeni bundan dolayı oluyor.
Bu yüzden suda fazla kalmayacağız eğer ellerimizin ve ayaklarımızın büzüşmesini istemiyorsak.

Hiç yorum yok