Horlamadan Kurtulmanın Yolları

Horlamadan kurtulmanın yolları şunlardır

Yetişkinlerin yaklaşık %45’inde görülen ve tedavi edilmediğinde uyku apnesi başta olmak üzere pek çok problemi beraberinde getiren horlamadan kurtulmak için yapabilecekleriniz şu şekildedir;
Uyku pozisyonunuzu değiştirin. Sırtüstü yattığınızda diliniz boğaz arka duvarına ve damağınıza baskı yaparak titreşimli bir ses oluşturur ve horlamanıza neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca yan yatmaya çalışın.
Kilonuzu koruyun. İdeal kilonuzun üzerine çıkmamaya çalışın. Kilo horlamanın da en önemli nedenlerinden biridir. Fazla kilo uyku sırasında boynunuza çok fazla ağırlık yüklenmesine neden olarak nefes alışınızı engeller ve horlamaya neden olur.
Alkolden uzak durun. Alkol boğaz kaslarını olumsuz yönde etkilediği için özellikle yatmadan birkaç saat önce alındığında horlamanızı artırır.
Uyku düzeninizi oluşturun. Kötü uyku alışkanlıkları horlamayı tetikler.
Burnunuzu açık tutun. Burnunuz tıkalı oldukça ağzınızdan nefes alıp vereceğiniz için horlama ihtimaliniz artar. Eğer soğuk algınlığı yaşıyorsanız burun tıkanıklığınızı açmak için gerekli ilaçları kullanın ve ılık bir duş alın.
Yastığınızı değiştirin. Yatak ve yastığınızda bulunan alerjenler horlamanıza katkıda bulunabilir. Toz akarları yastıklarda birikerek alerjik reaksiyonlara ve horlamaya neden olabilir. Evcil hayvanlarınızın yatağınızda uyumasına izin vermeyin. Yastığınızı altı aylık periyotta; yastık kılıfınızı ise her hafta değiştirin. Horlamayı önlemek için tasarlanmış yastıkları almadan önce mutlaka hekiminize danışın. Yanlış yastık seçimi horlamanızı azaltırken baş ve boyun ağrıları yaşamanıza neden olabilir.
Bol su tüketin. Susuz kaldığınızda burun ve yumuşak damağınızdaki salgılar azaldığı için horlama ihtimaliniz artar. Yapılan araştırmalar kadınların günde yaklaşık 11; erkeklerin ise 16 bardak sıvı tüketmelerinin sağlıklı olduğunu göstermiştir.
Bu önlemleri almanıza rağmen hala horluyorsanız mutlaka ayrıntılı bir kbb muayenesi olun ve hekiminiz gerekli görüyorsa uyku testinizi yaptırın.Uzman bir hekime başvurunuz.
Özet
İnsanların çoğu, sırt üstü uyuduklarında horlar. Bu nedenle, eğer horlamayı derhal durdurmak istiyorsanız, sırt üstü değil de, yan yatarak uyumayı tercih edin. Horlamayı önlemenin kolay yollarından biri budur.
Modern horlama tedavileri ağızdan alınan ilaçlar, damak protezleri, CPAR maskeleri gibi çözümleri içerir. CPAR veya sürekli pozitif solunum yolu basıncı, horlayan kişinin taktığı maskeye basınçlı hava üfleyen ve yatağın yanında muhafaza edilen bir makine aracılığıyla uygulanır.
Aşırı kilolu kişiler, diyet veya düzenli eksersiz yardımıyla kilolarından kurtulmak için ellerinden geleni yapmalıdırlar. Bu, kesinlikle horlamanın hafiflemesine yardımcı olacaktır.
Piyasada bulunabilen burun şeritleri, horlama için gerçekten işe yarar. Bir burun şeridi, kolayca nefes almanızı sağlayan ve horlamayı azaltan bir banttır. Şeridi burnunuza yapıştırdığınızda, burnunuzun kenarları hafifçe dışa doğru gerilir, böylece burun tıkanıklığınız azalır. Yatmadan önce burnunuzu temizlemek, burun klipsi veya burun askısı kullanmak da aynı şekilde horlamayı hafifletir.
Alkol tüketiminden kaçınmak ve uyku hapı kullanmaktan vazgeçmek, horlama alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Alkol, aşırı boğaz kuruluğuna yol açarak, boğaz kaslarında titreşim meydana gelmesinden sorumludur. Keza, sigara kullanmayı terk etmenin çok faydası vardır.
Çene bandı kullanmak, horlamayı önlemenin en iyi yoludur. Uyurken ağızdan nefes almak, şiddetli horlamaya neden olabilir. Bu yüzden U şeklinde tasarlanmış çene bantları kullanmak, uyurken ağzı kapalı tutarak nefesin düzenli alınmasını sağlar.
Başınızı yüksekte tutacak ve horlamayı önleyecek bir horlama yastığı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Uyku sırasında ağzınızı kapalı tutacak çene minderleri de edinebilirsiniz.
Horlamaya yol açan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, horlamayı etkin bir şekilde azaltabilirler. Doktorunuza danıştıktan sonra burun damlası da kullanabilirsiniz. Doktorunuz düzenli horlama egzersizleri konusunda size rehberlik edebilir ya da gerekirse ameliyatı da önerebilir.
Homeopatik ve bitkisel ilaçların kullanımı da, bu konuda yardımcı olabilir. Bazı kişiler bunları oldukça faydalı bulurlar.Diyetinize bakın. Diyet ürünleri, boğazınızdaki mukoza salgılarını arttıracak yiyeceklerdir. Boğazda mukoza artışına neden olacak bu yiyeceklerden uzak durun. Bu da horlamanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok