Hepatit C Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C Neden Olur?

Hepatit C Nedenleri Hepatit c kan yoluyla kişiden kişiye bulaşan ve karaciğer organını etkileyerek ciddi hastalıkların husule gelmesine sebep olan bir hastalıktır.Hepatit C pek çok nedenden kaynaklı olarak görülebilmektedir.Kan yoluyla bulaşan bu hastalıktan korunmak için, şüpheli kişilerden kan alınmamalı, kanları ile temasta bulunulmamalıdır. Karaciğer hücrelerinde hasara neden olan ve ilerleyen zamanda sirozu oluşturan Hepatit C
hastalığıdır.

Nedenleri?

Karaciğer iltihabına yol açan bir çeşit karaciğer iltihaplanması hastalığı olarak da isimledirilen Hepatit C nedenleri virüsler, bakteriler, çeşitli ilaçlar, uzun süreli alkol kullanımı, otoimmun hastalıklar ve çeşitli endüstriyel maddelere maruz kalmaktır. Tüm bu faktörler karaciğer hücrelerini olumsuz etkiliyor, zamanla Hepatit C’ye yol açıyor. Hepatit C sebepleri her ne olursa olsun kısa zaman içinde bu hastalık tedavi altına alınmalıdır.Hepatit C nedenleri de ortadan kaldırılmalıdır. Kan yoluyla bulaşmasının yanı sıra iğne, şırınga, diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası gibi aletlerin kullanımı ile de Hepatit C geçiş göstermektedir. Cinsel yolla da bulaişma riski vardır ancak bu risk çok düşüktür. Anneden bebeğe bulaşma ihtimali de azdır. Hepatit C, yiyecek-içeceklerden, yiyecek kaplarından, hapşırmadan vb. bulaşmaz.

Hepatit C Belirtileri

Bazen hiçbir belirti dahi göstermeyen hastalık zamanla karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Hepatit C virüsü karaciğere yerleştikten sonra yıllarca herhangi bir belirti vermeden varlığını sürdürerek burada çoğalır ve karaciğere zarar verir. Yıllar sonra karaciğere verdiği bu tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.
Geçmiş olsun.

Hiç yorum yok