Hepatit B Nedir,Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B Nedir?

Hepatit B hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Kişi HBV ile enfekte olduktan sonra akut HBV enfeksiyonu meydana gelir. Akut
HBV enfeksiyonu altı aydan daha uzun sürerse enfeksiyon kronikleşmiş olur. Kronik enfeksiyon genellikle ömür boyu devam eder. Hepatit B den korunmanın en iyi yolu aşılanmaktır.

Hepatit B Nasıl bulaşıyor?

Hepatit B taşıyıcı olan bir hastanın kanı sağlıklı bir insanın kanı ile karıştığı zaman Hepatit B geçmektedir. Aynı zamanda kan gibi diğer vücut sıvıları da Hepatit B bulaşmasına sebep olur. İnsandan insana vücut sıvıları ile geçen bu hastalıkta meni, adet kanı ve vajinal salgılar risk oluştururken, aynı zamanda doğum sırasında da anneden bebeğe geçiş gösterir.
Hepatit B hastasının kişisel bakım ürünleri olan tıraş makinesi, tırnak makası, diş fırçasını kullanmak da Hepatit B’nin sağlıklı insana geçmesine sebep olur. Aynı zamanda dövme ve piercing sırasında kullanılan iğnelerin steril olmaması da büyük bir risktir.

Hepatit B Belirtileri?

Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, iştah kaybı, bulantı, kusma, deride ve gözlerde sararma, idrar renginde koyulaşma, karın ağrısı, karaciğer bölgesinde hassasiyet olarak sayılabilir. 

Hepatit B Tedavisi

Kısa Süreli (Akut) ve Uzun Süreli (Kronik) bulaşmaya göre farklılık gösterir.
Akut devredeki Hepatit B için kullanılan özel bir tedavi yoktur. Daha çok evde uygulanabilen tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavide amaç hastalığın yayılmasını önlemek ve şikayetlerin azaltılmasını sağlamaktır. Bu tedavi döneminde özellikle karaciğeri rahatsız edecek ilaçlar kullanılmamalı,alkol kesinlikle tüketilmemelidir.
Kronikleşen hastalar için ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kronik hepatit B sonucu ortaya çıkabilecek karaciğer yetersizliği, siroz gibi durumlarda hastalara karaciğer nakli gerekebilir.
Bu nedenlerle, Hepatitten en etkili korunma yöntemi olan Hepatit Aşısı çok önemlidir. Fakat virüsü taşıyanlara ve aktif durumdaki hastalara yapılamamaktadır.

Hiç yorum yok