Ortodonti Tedavi Nedir

Ortodonti Tedavi Nedir

İlk Muayene:
İlk randevuda doktorunuz kapsamlı bir ortodontik muayene yapacak, ortodontik tedaviye gerek olup olmadığı şayet gerekli ise ne zaman yapılması gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Doktorunuz, tedavinin yaklaşık ne kadar süreceği ve tedavi maliyeti ile ödeme alternatifleri konusunda da sizi bilgilendirecektir.
Ortodontik tedaviye başlamadan önce ağzında hiçbir çürük diş olmamalıdır.

Sürekli gittiğiniz diş hekiminize tüm dolguları yaptırmış olmanızı, diş taşı temizliğinin yapılmış olmasını fırçalama esnasına dişetlerinizin kanamamasını tavsiye ederiz. Böylece ortodontik muayeneye geldiğinizde vakit kaybetmemiş olursunuz. Çünkü diş telleriniz takıldığında dolgu ve diş taşı temizliği tedaviyi aksatacaktır. Ayrıca ağız hijyeni kötü olan, fırçalamada diş etleri kanayan hastaların dişlerine braketlerin yapıştırılması ya da aparey takılması mümkün olmaz.  

Panoromik röntgen denilen tüm dişleri ve çene kemiklerini içeren dikdörtgen büyük filmin çekilmiş olmasını tavsiye ederiz. 20 yaş dişlerinin kontrolü, diş köklerinin genel durumları, muayene esnasında gözden kaçan ara yüzdeki çürükler, dişleri destekleyen kemik dokularının sağlığını bu filmler aracılığıyla gözlemek mümkündür.   

Panoromik röntgen filmini size en yakın görüntüleme merkezinde çektirebilirsiniz ya da bizim önereceğimiz bir yerde de size yardımcı olacaklardır.

Ortodonti Tedavisi Nedir
Çapraşık dişlerin düzeltilmesini,diş ve çene uyumsuzluklarının giderilmesini sağlar. Ortodontik tedavi, estetik
açıdan ağız ve dişlere daha hoş bir görünüm sağlamakla birlikte, dişlerin uzun yıllar sağlam kalmalarına yardımcı olur. Çapraşık dişlerin temizlenmeleri güçtür ve ağız hijyeni tam olarak sağlanamadığından çürük oluşumuna davetiye çıkarır.Çapraşık dişlerle çiğneme tam olarak gerçekleşmez bu yüzden sindirim sorunları yaşanabilir ve bu dişler çene kaslarına daha çok baskı yapacağından,eklem bozukluklarına ve bunun sonucunda da başta,sırtta ve omuzda ağrılara neden olabilir.

Beslenme bozuklukları, parmak emme, diş eti problemleri, diş sıkma, tırnak yeme alışkanlığı, 20 yaş dişlerinin diğer dişleri sıkıştırması gibi nedenler ortodontik sorunlara yol açabilir.Çapraşıklık,ilerde ya da geride konumlanmış çene,yanak-dudak ısırma,ağız kapatıldığında dişlerin birbirine temas etmemesi,dengesiz yüz görünümü ortodontik bozuklukların belirtisi olabilir.

*OVERBITE: Üst ön dişler,alt ön dişlere göre çok öndedir.
*UNDERBITE: Alt ön dişler,üst ön dişlere göre çok öndedir ve alt çene öndedir.
*CROSSBITE: Alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
*OPENBITE: Alt ve üst ön dişler kapanışta birbirine temas etmezler.
*ORTA HAT KAYMASI: Üst ön dişlerin orta hattı,alt ön dişlerin orta hattı ile çakışmaz.
*BOŞLUKLAR: Çeşitli sebeplerle dişler arasında boşlukların oluşması durumudur.
* ÇAPRAŞIKLIK: Çenede dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması sonucu dişlerin eğri yerleşmesidir.

Ortodontik Tedavi Uygulamaları
*BRAKETLER: Ortodontik sabit tedavide en yaygın olanıdır.
Ark telleri,braketler ve lastikler kullanılır.Dişler arasında kuvvet
uygulanarak yer değiştirmesi sağlanır. Şeffaf ve renkli alternatifleri de
bulunmaktadır. Labial ve lingual olmak üzere ikiye ayrılır. Labial broketler dişin ön tarafına uygulanırken, lingual braketler dişin arka tarafına uygulanır.
*ŞEFFAF DÜZELTİCİ PLAKLAR: Braketlere alternatif olarak uygulanır.
Şeffaf ve kullanışlı olduklarından özellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.
Takılıp çıkarılabilir,kullanımı sırasında rahatsızlık vermez ve estetik görünümlüdür.
*ÖZEL SABİT UYGULAMALAR: Parmak emme alışkanlığından
kurtulmak için kullanılır. Bantlarla dişe tutturulur.Yemek yeme esnasında
rahatsızlık verici olabilir.
*HEADGEAR: Kafanın arkasına yerleştirilen bant ve metal telle
kafanın ön tarafına bağlanır.Arka dişleri sabit tutar,ön dişlerin arkaya
gitmesini sağlar.
*ÇENE GENİŞLETİCİ: Dişlere ve damağa oturtulur,4590_metal_braket
ortasındaki vida belirli aralıklarla sıkılarak çenenin genişletilmesi sağlanır.
-ORTODONTİK TEDAVİDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?
*Her yaşta uygulanabilecek olan ortodontik tedavi yöntemleri,özellikle çocuk yaşlarda daha kolay ve hızlı sonuç vermektedir.
ORTODONTİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ ACI VERİR Mİ
*Alışma süresinde rahatsızlık verir ve sonrasında sıkıntı ortadan kalkar. Devam eden problemler varsa hekime danışılarak gerekli düzeltmeler yaptırılır.
ORTODONTİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ KALICI MIDIR
*Tedavi bitiminde dişlerde ufak hareketlenmeler görülebilse de,bu hareketlenmeler tekrar tedavi uygulamayı gerektirecek oranda değildir.

Sağlıklı Yaşamlar Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Ve Ayrıca Rahatsızlıklarınızda Dokdorunuza Başvurunuz Lütfen Saygılar Bilgi Dünyası.

Hiç yorum yok