Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Soğuk ve kuru hava, kaloriferle ısınan kapalı ortamlar ve çevre kirliliği kış aylarında cilt bakımınının önemini artırıyor.

Kışın cildimiz dış etkenlere karşı kendini korumak için yağ üretimini arttırır. Cildimizin bu koruyucu etkiyi kaybetmemesi için kullandığımız nemlendiricinin hem cildimize bakım yapması hem de ihtiyacı olan yağı vermesi gerekir. Cilt ancak bu sayede nemi muhafaza edebilir. Bu demek oluyor ki benim yeni bir nemlendirici almam lazım :D Yağlı ürünler cildimde ağırlık hissi verdiği için kullanmayı tercih etmiyordum ama kışın gerekiyormuş. (Nemlendiricimizi sıcak mekandan çıkmadan yarım saat önce sürdüğümüz zaman emilimi kolaylaşır.)

Kışın dudaklar da özel bakım istiyor. Dudağımızda yağ olmadığı için soğuktan daha fazla etkileniyor. Buna engel olmak için ise nemlendirici stickler yardımımıza koşuyor. Ben yaz kış Nivea'nın hafif renk veren bakımlarından kullanıyorum.

Göz çevresi de oldukça önemli biliyorsunuz ki göz çevresindeki deri ince olması nedeni ile çok hassas bir yapıya sahip. Zengin içerikli bir göz bakım kremi size bu konuda yardımcı olacaktır. Fakat yağlı yüz kremlerini göz çevresi için kullanmamız tavsiye edilmiyor.

Ellerimiz için ise eldivenler oldukça önemli. Ellerin sertleşip çatlamaması için mutlaka eldiven kullanmamız gerekiyor. Aynı zamanda bol bol nemlendirici sürerek de ellerimizi kışın kötü etkilerinden büyük ölçüde koruyabiliriz.

Her zaman olduğu gibi cilt temizliği de oldukça önemli. Kışın cildimiz bakteriler virüsler gibi şeylere daha fazla açık olduğu için temizlemeyi ihmal etmiyoruz.

Her ne kadar canımız istemese de bol bol su içmeyi unutmuyoruz. Çünkü ısıtıcılar vücudumuzdaki suyun daha fazla buharlaşmasına sebep oluyor.

Aslında kış bakımı yapmak o kadar da zor değil. Ara sıra bakımımızı maskelerle desteklersek bizden güzeli yok.

Kış Aylarında Cilt Bakımı

TEMİZLİK: Yüz ve vücudumuza, kurumaya engel olmak amacıyla kremli veya yağlı sabun ve jeller kullanılmalıdır.

NEMLENDİRME: Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler(gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olunacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir.

PEELING: Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak glikolik asit, retinoik asit veya salisilik asit içeren jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakası yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır.

GÜNEŞ KORUMASI: Kış aylarında da güneş koruması devam ettirilmelidir. Özellikle karda(yansıma nedeniyle), yüksek yerlerde güneşin etkisi artmaktadır. Yağmurlu havalarda bile güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az SPF: 15–30 arası sprey, krem veya losyon formlarındaki koruyuculardan kullanmalıdırlar.

ANTİ-AGING: Retinoik asit, glikolik asit, askorbik asit ve peptidler, krem, serum, maske şeklinde uygulanmalı; sistemik olarak antioksidan vb. gerekli maddeler kapsül veya tablet formlarında alınmalıdır.

EL BAKIMI: Soğuk havalarda gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri daha sık uygulanmalı, el sabunları kremli veya yağlı olmalı, eldiven kullanılmalıdır.

AYAK BAKIMI: Kış günlerinde kalın çoraplar, bot, çizme içinde uzun süre kalan ayaklara salisilik asit ve üre içeren krem ve pomadlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Ayrıca mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem şeklinde uygulanması, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları korumaktadır.

SAÇ BAKIMI: Saçları soğuk hava ve çevre kirliliğinden korumak için yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları – tırnakları güçlendiren biotin, çinko, demir kullanılması kışın özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur.

TIRNAK BAKIMI: Tırnaklar da soğuk havalarda daha çok kırılmakta ve incelmektedir. El kremleri, tırnakları korumak için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle tırnak koruyucu kremlerin düzenli kullanılmasına dikkat edilmelidir.

BESLENME: Beslenme de deriyi korumak için dikkat edilmesi gereken bir faktördür. A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum alımı yanında zayıflama diyetlerinin abartılmaması ve yağ, karbonhidrat kısıtlamasının dozunda yapılması önemlidir.

Sağlıklı Yaşamlar Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Ve Ayrıca Rahatsızlıklarınızda Dokdorunuza Başvurunuz Lütfen Saygılar Bilgi Dünyası.

Hiç yorum yok