2016/06/14

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bir çok kişi ailesinde panik atak diye bileceğimiz kişilerle karşılaşır ve olmakdık şeylere kaygılanır, korku ve aşırı endişe duyabilir. Fiziksel hastalıkların başında gelen panik bozukluk psikolojik bir sendrom olarak tarif edilir. Hastalığın görüldüğü kişilerde yaşadığı olaylarda ve sorunlarda gerçekten fiziksel kaynaklandığını sanmaktadır fakat hastalığın gerçek nedenini bulunamadığını düşünmektedir.
Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Panik atak hastası olan kişilerde ölüm korkusu ve krizler geçirmesi gibi korkularla karşı karşıya kalır. Yaşam kalitesini bozan bu hastalık kişinin evinden dışarı tek başına çıkamamak, evde tek kalamama gibi bir çok olumsuzluklarla karşılaşır. Bazı kişiler ise başına sürekli birşeyler geleceğini düşünerek çevredekilerinde kendisine yardım etmeyeceklerini düşünmesi sonucu hastalar sosyal hayattan uzaklaşmak zorunda kalırlar. Panik atak haztaları bilinç altında biriktirmiş olduğu korkuları gerçek gibi görebilmektedirler.

Ayrıca panik atak ile panik bozukluk farklıdır. Panik bozukluk hastaları kendisinin kalp krizi geçireceğini sanması sonrasında öleceğini düşünmesi gibi durumlarla karşılaşır. Kişide sürekli endişi duygusu, korku içinde ve felç geçireceğini sürekli düşünür. Panik bozukluk iki farklı yöntemle anlaşılır bunlar agorafobili ve agorafobisiz dir. Peki bunların açıklaması nedir hemen kısaca açıklayalım.

Agorafobi ne demek: yanlız kalma korkusu demektir. Agorafobisiz ise dışarıya yanlız çıkma korkusu diyebiliriz.

Panik atak yaşayan hastanın atak esnasında yapması gerekenler ise hasta ilk önce kendini kontrol etmeli ve korkacak birşeyin olmadığını sadece atak geçirdiğini düşünmeli ayrıca rahat olacağı bir yere oturmalı veya uzanmalıdır.

Panik atağın belirtileri ise şunlardır;

Çarpıntı
Gereksiz yere terleme
Sarsılma veya titreme
Boğulma hissi veya nefes darlığı
Nefes alamama duygusu
Bunalma ve sıkıntı hissi
Karın ağrısı veya bulantı
Baş dönmesi
Gerçek dışılık duygusu
Kendini gerçek değilmiş gibi hissetmesi
Kontrol kaybı korkusu
El ve ayaklarda oluşan nedeni bilinmeyen uyuşmalar
Ürperme, ateş basması ve üşüme yaşaması
Saymış olduğumu bu belirtilerin kişide olması veya en az dördünün kişide görülmesi panik atak hastası olduğunu açıklamaktadır.

Peki panik atağın tedavisi var mı? varsa panik atak nasıl tedavi edilir;

Öncelikle belirteyim tedavisi olan hastalıktır diyelim. Tedavide önemli noktalardan birisi hastanın hastalığını nasıl kontrol edeceğini öğretmektir. Hastalığı kontrol etmeyi başaran hastalar zamanla hastalıktan kurtulmaktalar. Hasta mutlaka psikolojik destek almalı Psikiyatristler ve psikologlar tarafından tedavi edilmelidir. Doktorunuz size yardımcı olacaktır bu nedenle güvenilir bir uzmandan yardım almanız daha iyi olacaktır. Bu yazımız sadece bilgi amaçlıdır hastalık durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz o size yardımcı olacaktır.

0 yorum

Yorum Gönder