Liken Skleroz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Liken Skleroz Nedir,Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler
Liken Skleroz Nedir: Liken skleroz (lichen sclerosus et atrophicus) bir cilt hastalığıdır. Kadınlarda genelde genital bölge ve vajina çevresinde (vulvada) görülür fakat daha nadir olarak da olsa gövde, kol ve bacaklar gibi vücudun diğer kısımlarında da oluşabilir. Liken skleroz toplumda sık görülen bir tablodur, 1000 kadından 1’inde tespit edilir. Tanı almayan orta ve hafif şiddetteki vakalar da göz önüne alınırsa bu oran biraz daha yüksek tahmin edilebilir. Liken skleroz tüm yaş gruplarında görülebilir fakat en sık orta yaş bayanlarda tespit edilir.
Belirtileri:
Tipik olarak vulvar bölgede küçük beyaz alanlar oluşur. Bu bölgelerde kaşıntı sık görülür. Bazen kuruluk ve yanma eklenebilir. Kaşıntı en sık şikayet nedenidir, geceleri şiddetinde artma olur ve uykudan uyandıracak şiddette olabilir. Vulva ile beraber anüs etrafında da görülebilir. Liken skleroz genital bölgede görülmesine rağmen vajina ve anüs içerisine ilerlemez.
Nedeni:
Liken Skleroz
Liken sklerozun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Etkilenmiş cilt bölgesinde bir çeşit enflamasyon ( vücudun anormal durumlarda gösterdiği reaksiyon) gelişir, bu da ciltte yapısal değişikliklere neden olur. Liken skleroz otoimmün bir hastalık olarak bilinir. Bilinmeyen bir sebeple etkilenmiş cilt bölgesine karşı immün yanıt gelişir ve enflamasyon oluşur. Kişinin kendi kendisine oluşturduğu bir çeşit yanıt olduğundan liken skleroz bulaşıcı bir hastalık değildir.
Liken sklerozlu 4 hastadan 1’inde çeşitli tiroid hastalıkları, pernisyöz anemi, vitiligo gibi başka bir otoimmün hastalık görülür.
Komplikasyonları:
Genital bölge cildindeki değişiklikler cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrar yaparken yanma gibi problemlere neden olabilir. Ayrıca liken sklerozlu vulvar bölgede deri kanseri gelişme riskinde artış belirlenmiştir.
Tanısı:
Lezyonun tipik bir sınırlı, beyaz görünümü vardır. Tanıyı doğrulamak için etkilenmiş cilt bölgesine biyopsi (mikroskopik ileri inceleme için lezyondan küçük bir parça örnek alınması) yapılabilir. Biyopsi ile dokunun yapısı incelenerek tanı doğrulanabilir ve liken skleroza yakın benzerlik gösteren diğer patolojiler dışlanabilir.
Tedavisi:
Liken sklerozun tedavisinde topikal steroidler (lezyona uygulanan krem ya da pomad) kullanılır. Steroidler bölgede oluşan enflamasyonun gerilemesini sağlar. Genellikle 3 aylık bir tedavi uygulanır. Ancak doktorunuzun uygun gördüğü süre boyunca kullanım uzatılabilir. İrritasyon bulguları genelde iki hafta içerisinde geriler, cildin normal görünümü kazanması ve kaşıntının geçmesi 3 ay kadar sürebilir.

Liken skleroz erken safhadayken tanı alıp tedavi edilirse cilt normale dönebilir. Ancak ciltte ciddi görünüm değişiklikleri oluşmuşsa ve uzun süre tedavi alınmamışsa lezyon görünüm olarak gerilemeyebilir. Buna karşın tedavi ile kaşıntı ve ağrıda azalma sağlanabilir. Liken skleroz için kalıcı bir tedavi yoktur. Topikal steroid kullanımı kaşıntı ve ağrıda gerileme sağlayabilir ve lezyonun daha da ilerlemesini önleyebilir. Bazı durumlarda lezyon kendiliğinden tamamen kaybolabilir. Bu duruma daha sık ergenlik dönemindeki genç kızlarda rastlanır.
Tanımlama: 
Vulva derisinin incelenmesi, özel değişikler, enflamasyonu ile giden kronik durumudur. Neoplastik değildir. “Lichen sclerosus et atrophicus” terimi, epitelyum metabolik olarak atrofik değil aktif olduğu için değişmiştir.
Prevalens: Sıktır.
En Sık Görünen Yaş: Geç reprodaktif dönemden erken menapozal dönem (ancak 6 aylık gibi erken dönemde bile görülebilir).
Genetik: Genetik paterni yoktur.

Etiyoloji ve Patogenez:

Nedenler: Bilinmiyor. Otoimmün, genetik, inaktif veya yetersiz androjen reseptörleri, epidermal büyüme faktör yetersizliği olabilir.

Risk Faktörleri: Bilinmiyor.
Klinik Özellikleri:
Bulgular ve Semptomlar:
-Şiddetli kaşınma sıktır (%99)
- Lineer kaşıma izleri veya fissür ile birlikte deride incelenmiş atrofik görünüm (deri bazen sigara kağıdı veya parşömen kağıdı görünümü alır) bu değişikler anüs çevresine sekiz biçimde ayrılır.
- Atrofik değişikler inceleme, labia maorun kaybı, vajinal girimin ciddi darlığıile sonuçlanabilir.
- Fissür, sakar ve sineşi bazı hastalarda ciddi ağrıya sebep olabilir.

Klinik Yaklaşım:

Ayırıcı Tanı:
-Liken simpleks ( hiperplastik vulvar distrofi )
-kleroderma
- Vitiligo
- Paget hastalığı
-Vulvar kandidiazis
-Yassı hücreli hiperplazi veya karsinom ( kalınlaşma olduğu zaman)

Birlikte Görülen Durumlar:  
Vulva kaşıntısı, vulvadinia, disparoni, hipotiroidizm.
Liken Skleroz
İnceleme ve Değerlendirme:
Laboratuvar: Hastaların üçte birinde hipotiroidizm birlikteliği olduğu için tiroid fonksiyonları incelenmeli
Görüntüleme: Görüntüleme Gerekmez.
Özel Testler: Deri kazıntılarının kültür veya KOH ıslak prepatlarının incelenmesi kandida olasılığını değerlendirmek için yardımcı olabilir.
Tanısal İşlemler: Anammez ve fizik muayene ve enfekte alanının biyopsisi.

Patolik Bulgular:

Retelerin kaybı ile ödem ve fibrinden oluşan dermis, damarlanmanın, elastik fibrinlerin, dermal kollejenin kaybolması ile vulvanın normal yapısının bozulmasıdır. Kronik enflamasyon sıktır, bazen bazal epitelyum hücrelerinde süngerleşme olabilir. Tırmalama veya sürtünmeye bağlı ülserlerşme veya hipertrofi olabilir.
Sağlıklı Günler Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Ve Ayrıca Rahatsızlıklarınızda Dokdorunuza Başvurunuz Lütfen Saygılar Bilgi Dünyası.

2 yorum:

  1. cok saolun faydali bir bilgi olmus.

    YanıtlaSil
  2. 11 yaşındaki kızmda biyopsi sonucu bu hastalığa rastlandı kortizonli dermovat krwm verdiler geçecekmi acaba çok endişeliyim

    YanıtlaSil